روز جهانی پرندگان مهاجر و مسئله‌ی آب

روز جهانی پرندگان مهاجر

چهاردهم اکتبر مصادف با ۲۲ مهر روز جهانی پرندگان مهاجر مهم‌ترین و بزرگ‌ترین روزی است که در دنیا برای اطلاع رسانی در ارتباط با اهمیت پرندگان در طبیعت گرامی داشته می‌شود. شعار امسال روز جهانی پرندگان مهاجر در سلا ۲۰۲۳ بسیار کوتاه و تنها یک کلمه است; “آب!”. پرندگان مهاجر وابسته به آب هستند و از بین رفتن اکوسیستم‌های تالابی و منابع آب به معنای از بین رفتن پدیده‌ی شگفت‌انگیز مهاجرت پرندگان خواهد بود که ضامن و نشانگر سلامت زیستگاه‌های خود هستند.

آب برای حیات در سیاره ما ضروری است. اکثریت قریب به اتفاق پرندگان مهاجر در طول چرخه زندگی خود به اکوسیستم های آبی متکی هستند. تالاب‌های داخلی و ساحلی، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، نهرها، مرداب‌ها و برکه‌ها همگی برای تغذیه، آشامیدن یا لانه‌سازی و همچنین مکان‌هایی برای استراحت و سوخت‌گیری در طول سفرهای طولانی‌شان حیاتی هستند. متأسفانه، اکوسیستم های آبی در سراسر جهان به طور فزاینده ای در معرض تهدید قرار گرفته‌اند و این منجر به کاهش جمعیت پرندگان مهاجر در دنیا شده است. افزایش تقاضای انسان برای آب، همچنین آلودگی و تغییرات آب و هوایی، تأثیر مستقیمی بر دسترسی به آب سالم و وضعیت حفاظتی بسیاری از پرندگان مهاجر دارد.کمپین روز جهانی پرندگان مهاجر در سال جاری اهمیت آب را برای پرندگان مهاجر برجسته کرده و اقدامات کلیدی برای حفاظت از منابع آبی و اکوسیستم‌های آبی را شناسایی می‌کند.

آب برای بقای پرندگان مهاجر ضروری است. پرندگان مهاجر از تولید مثل تا استراحت و سوخت‌گیری در طول مهاجرت و زمستان‌گذرانی به دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، برکه‌ها، تالاب‌های ساحلی و حتی رطوبت موجود در دانه‌ها، گل‌ها و مه متکی هستند. اما آب در خطر است. تغییرات آب و هوایی، آلودگی، و افزایش تقاضای انسان برای آب، اکوسیستم های حیاتی و در دسترس بودن آب پاک – برای پرندگان و مردم را به خطر می اندازد. مناسفانه، ۳۵ درصد از تالاب های جهان در ۵۰ سال گذشته از بین رفته اند، و گزارش اخیر بخش آب سازمان ملل متحد تخمین می زند که بیش از ۲ میلیارد نفر در حال حاضر به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند.

روز جهانی پرندگان مهاجر

نه تنها کیفیت آب بلکه کمیت آن نیز در خطر است. دریاچه چاد، یک رامسر سایت و یکی از بزرگترین تالاب‌های آفریقا در سال ۱۹۶۰، ۹۰ درصد از مساحت خود را از دست داد و منابع آبی را برای جوامع محلی و همچنین برای بسیاری از پرندگان مهاجر کاهش داد. در حوضه آمور-هیلونگ در آسیا، تغییرات آب و هوایی تخریب زیستگاه را تشدید کرده و پرندگان مهاجر را بدون مکان‌های حیاتی تولید مثل و توقف رها کرده است. در ایالات متحده، خشکسالی طولانی باعث شده است که برخی از تالاب ها، مانند Cheyenne Botoms در کانزاس، در طول مهاجرت پرندگان خشک شده و بر پرندگان ساحلی و سایر گونه ها تأثیر بگذارند. واقعیت ها نگران کننده هستند: ۴۸ درصد از گونه های پرندگان موجود در سراسر جهان کاهش جمعیت را تجربه می کنند. تالاب گاوخونی نیز یکی از تالاب های مهم خشک شده در مسیر مهاجرتی پرندگان است که منجر شده پرندگان گاوخونی کاهش جمعیت جدی را تجربه کرده و بسیاری از گونه‌های آن دیگر دیده نشوند.

این کمپین توسط کنوانسیون حفاظت از گونه‌های مهاجر حیوانات وحشی (CMS)، موافقت‌نامه پرندگان آبی مهاجر آفریقا-اوراسیا (AEWA)، محیط‌زیست برای قاره آمریکا (EFTA) و مشارکت پروازی آسیای شرقی-استرالیا (EAAFP) سازمان‌دهی شده است.

با مراجعه به www.worldmigratorybirdday.org بیشتر میتوانید در جریان رویداد های مرتبط با این روز در سراسر دنیا قرار گرفته و اگر شما هم برنامه‌ای را برای گرامیداشت این روز در دست اقدام دارید آن را ثبت کنید!

روز جهانی پرندگان مهاجر و آب