سه دلیلی که نیاز به اقدام فوری برای تالاب‌ها داریم

چرا حفاظت از تالاب ها

تالاب‌ها ابرقهرمان‌ها هستند؛ کربن را ذخیره می‌کنند، سواحل را حفاظت می‌کنند، معاش‌ را حمایت می‌کنند و خانه بزرگی از تنوع زیستی جهان را فراهم می‌کنند. با این حال، تالاب‌ها به طور مکرر در سیاست‌های جهانی محیط‌زیستی نادیده گرفته می‌شوند و در نهایت خشک می‌شوند. تقریباً دو سوم تالاب‌های جهان در قرن بیستم از دست رفته‌اند.

پس بیایید درباره اینکه چرا حفظ و بازسازی این محیط‌ها اهمیت زیادی دارد؛ صحبت کنیم.

۱) تالاب‌ها می‌توانند نوسانات و تغییرات آب و هوا را کاهش دهند و به ما در سازگاری با بدترین اثرات آن کمک کنند.

تالاب‌ها مقادیر شگفت‌انگیزی از کربن را در خود ذخیره می‌کنند و آن را از جو از میان می‌برند. در واقع، مانگروها می‌توانند تا چهار برابر بیشتر از جنگل‌های بارانی و پیت‌لندها دو برابر بیشتر از تمام جنگل‌های جهان، کربن را ذخیره کنند!

علاوه بر جذب کربن، تالاب‌ها ما را از برخی از بدترین اثرات تغییرات آب و هوایی مانند خشکسالی‌ها، سیلاب‌ها و افزایش سطح آب دریا محافظت می‌کنند. به عنوان مثال، پیت‌لندها، مانند اسفنج عمل می‌کنند. شیوه نگهداری و تخلیه آب پیت‌لندها است که شدت سیلاب و خشکسالی را کاهش می‌دهد. تالاب‌های ساحلی، مانند مانگروها، با کاهش دامنه امواج و تثبیت خطوط ساحلی، امکان حفاظت حیاتی در برابر طوفان‌ها و افزایش سطح دریا را فراهم می‌کنند.

در نتیجه بازسازی و حفاظت از تالاب‌ها باید به سیاست‌های ملی به همراه اهداف عملی وارد شود، نه فقط برای محدود کردن افزایش دما به ۱.۵ درجه سانتیگراد، بلکه برای کمک به مردم برای سازگاری با آب و هوای متغیر باید به حفاظت از تالاب‌ها توجه کرد.

۲) تالاب‌ها کانو‌ن‌های منحصر به فرد تنوع زیستی هستند

۴۰ درصد گیاهان و حیوانات جهان در تالاب‌ها زندگی می‌کنند. آن‌ها محل پرورش ماهی هستند، محل توقف و استراحت برای میلیون‌ها پرنده مهاجر هستند. متاسفانه یک چهارم از گونه‌های گیاهی و جانوری در سراسر جهان در معرض انقراض هستند. اگر از تالاب‌ها محافظت نکنیم، میلیون‌ها زندگی که به این محیط‌ها وابسته‌اند را تهدید می‌کنیم. در واقع، تالاب‌های سالم برای حل بحران طبیعت و احیای گونه‌های در حال انقراض بسیار مهم هستند.

تالاب ها و تنوع زیستی

۳) جهان بدون تالاب، جهانی بدون آب شیرین است

تالاب‌های سالم می‌توانند تا حد زیادی کیفیت آب را بهبود ببخشند. تالاب‌ها علاوه بر محافظت در برابر سیل و خشکسالی، منابع آب زیرزمینی را نیز تغذیه می‌کنند و محصولات طبیعی غنی از ماهی و مراتع و … را برای بیش از یک میلیارد نفر حفظ می‌کنند. انسان‌ها برای آب شیرینی که این تالاب‌ها ذخیره، نگهداری، تصفیه و فراهم می‌کنند، به تالاب‌ها وابسته هستند.

با توجه به اهمیت تالاب‌ها و مواردی که ذکر شد؛ باید اقدامات حفاظتی را برای تالاب‌ها افزایش دهیم و به تسریع تلاش‌ها برای مدیریت و احیای آن‌ها کمک کنیم. در حال حاضر در دهه حساسی برای اقدام هستیم و دولت‌ها باید اهداف بلند پروازانه و قابل اجرا برای حفاظت از تالاب‌ها داشته باشند. ما به سادگی نمی‌توانیم بدون تالاب‌ها زنده بمانیم.