گربه وحشی

گربه وحشی

نام علمی: Felis silvestris

نام انگلیسی: Wild Cat

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات گربه وحشی:

گربه وحشی شباهت زیادی به گربه اهلی دارد. با توجه به مطالعات انجام شده اخیر، بسیاری از محققان گربه اهلی را از گونه‌ای به نام (Felis catus) می‌دانند که حدود هفت هزار سال پیش در فلسطین و چهار هزار سال پیش در مصر اهلی شده است. گربه‌هایی که در زیستگاه‌های مختلف ایران به صورت وحشی زندگی می‌کنند تفاوت‌های زیادی با هم دارند که ممکن است گونه‌ها و یا زیرگونه‌های جدیدی باشند. به منظور تعیین جایگاه رده‌بندی گربه‌های ایران انجام مطالعات موروفولوژیکی و ژنتیکی ضروری است. برای مثال گربه‌هایی که در نزدیک شوشتر، اهواز و دهلران مشاهده می‌شوند شباهت زیادی به زیر گونه آفریقایی (F.s.lybica) دارند، در این گربه‌ها موها کرم رنگ، خال‌ها و نوارها بسیار کم‌رنگ و در برخی نامشخص است. گربه‌هایی که به تازگی در مناطق بجستان و سبزوار در استان خراسان مشاهده شده است، شباهت زیادی به زیر گونه استپی (F.s.ornata) دارند.

در این گربه‌ها زمینه بدن زرد با نوارهای طلایی بر روی بدن است. این گربه نیز شباهت زیادی به گربه اهلی دارد. اکثر گربه‌های مناطق شمالی و نمونه‌هایی که به تازگی در منطقه دره انجیر یزد، بندر لنگه، جاسک و پارک ملی سرخه حصار مشاهده شده‌اند شباهت زیادی به زیر گونه اروپایی (F.s.sylvestris) دارند. در این گربه‌ها حدود ۱۲ نوار یا خال‌های تیره یا کم‌رنگ در دو طرف بدن وجود دارد، پنج تا شش نوار طولی نیز اغلب در جلو صورت مشاهده می‌شود که تا پشت گردن ادامه می‌یابد. تفاوت آن‌ها با گربه اهلی داشتن دم کوتاه‌تر، کلفت‌تر، پشمالوتر با حلقه‌های مشابه و قسمت انتهایی سیاه رنگ است. علاوه بر گربه‌های فوق انواع گربه‌های دیگری نیز مشاهده می‌شود که به نظر می‌رسد بعضی از آن‌ها هیبرید با گربه اهلی و برخی دیگر گربه‌های اهلی بازگشته در طبیعت (Feral) هستند. در جزیره اشک واقع در پارک ملی دریاچه ارومیه تعدادی از این گربه‌ها مشاهده شده است. طول سر و تنه ۴۵ تا ۸۰ سانتی‌متر، دم ۲۵ تا ۳۸ سانتی‌متر، ارتفاع ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر و وزن ۳ تا ۸ کیلوگرم است.

عادات گربه وحشی:

گربه وحشی شبگرد است. اوایل غروب و صبح زود فعالیت بیشتری دارد. در هوای ابری و سرد و در فصل جفت‌گیری، گاهی روزها نیز مشاهده می‌شود. به صورت انفرادی زندگی می‌کند. اغلب در حفره‌های طبیعی، زیر بوته‌ها و سوراخ درختان لانه می‌سازد. به سرعت از درختان بالا می‌رود. ممکن است در یک شب تا ۱۰ کیلومتر مسافت را طی کند. اکثر خصوصیاتش شبیه گربه اهلی است.

پراکنش:

در اکثر مناطق ایران پراکندگی دارد و در جهان در آفریقا، اروپا و آسیا مشاهده شده است.

زیستگاه:

اکثر زیستگاه‌های ایران اعم از جنگلی، کوهستانی، استپی، بیابانی، بلوچی نزدیک اماکن مسکونی زیستگاه این پستاندار است.

رژیم غذایی:

از پستاندارن کوچک، پرندگان و تخم و جوجه آن‌ها، خزندگان، ماهی، قورباغه، حشرات و حیوانات اهلی از قبیل مرغ و خروس، بزغاله و گاهی مواد گیاهی تغذیه می‌کند. برای شکار طعمه ابتدا دزدانه به آن نزدیک می‌شود، سپس با چند پرش طعمه خود را می‌گیرد. این حیوان مانند گربه اهلی با طعمه گرفتار بازی نمی‌کند.

وضعیت حضور در تالاب: بومی تالاب گاوخونی