طرح حفاظت از تالاب‌ها چیست؟

حفاظت از تالاب

همانطور که به خوبی مطلع هستید مشکلات زیست محیطی به عنوان یکی از بحث‌های داغ و حائز اهمیت بین مجامع و فعالان زیست محیطی کشور به حساب می‌آید. در این میان نیز وضعیت نامناسب و نابسامان تالاب‌ها نیز از دیگر عوامل مهم بوده و بیش از قبل مورد توجه قرار گرفته است. طرح حفاظت از تالاب‌های ایران به عنوان یکی از بهترین و مهم‌ترین طرح‌های محیط‌زیستی به شمار می‌آید. لازم به ذکر است بیان کنیم که بخش کشاورزی نیز سهم مهم و قابل توجهی در مصرف منابع آب، در حوزه‌های تالابی کشور به دنبال دارد. ما در ادامه قصد داریم تا مطالب بیشتری در رابطه با طرح حفاظت از تالاب‌ها برای شما بیان کنیم، دعوت می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله با وبسایت تالاب گاوخونی همراه باشید.

منظور از طرح حفاظت از تالاب‌ها چیست؟

تالاب‌ها به عنوان موجودات زنده طبیعی و حیاتی در نظر گرفته می‌شوند. همچنین برای تداوم و ادامه حیات بشر و همچنین تنوع عظیمی از جانوران و گیاهانی که در آن زیست می‌کنند، باید حفاظت شود. به طور کلی تالاب‌ها به عنوان محل اتصال خشکی و آب تلقی شده و قدمت بسیار زیادی نیز به دنبال دارد، به گونه‌ای که طبق آمارهای تاریخی قدمت آن به قدمت کره زمین نزدیک است. با توجه به مواردی که اخیراً در کره زمین و تمامی کشورها به وجود آمده طرح حفاظت از تالاب‌ها در نظر گرفته شده که می‌تواند کمک بسیار مناسبی برای حفظ آنها باشد.

هدف کلی و منظور از اجرای طرح حفاظت از تالاب‌ها تنها برای افزایش آگاهی عمومی نسبت به ارزش‌ها و کارکردهای تالاب‌ها بوده و از این طریق نیز سعی در رساندن منظور خود جهت حفاظت از آنها دارند.

خشک شدن تالاب‌ها چه پیامدهایی به دنبال دارد؟

طبق گزارش‌های به دست آمده از بین رفتن یک تالاب می‌تواند به عنوان اولین نشانه از دست رفتن سرزمین باشد. علاوه بر این مورد نشانه‌ای از زندگی و مدیریت نادرست نیز تلقی می‌شود. قطعاً زمانی که یکی از تالاب‌های مهم کشور از بین برود از دست رفتن ظرفیت بخش‌هایی از سرزمین را به دنبال خواهد داشت. همین موضوع نیز باعث به وجود آمدن مهاجرت، از بین رفتن بسیاری از مشاغل مهم، از بین رفتن منابع غذایی پایدار و غیره خواهد شد.

چنانچه یکی از تالاب‌ها از بین برود و خشک شود، سفره‌های آب‌های زیرزمینی اطراف نیز خشک خواهند شد. علاوه بر این مورد اگر کارکردهای تالاب از دست برود به این معنی است که برای جایگزینی هر یک از آنها باید زمان و هزینه‌های بسیار زیادی در نظر گرفته شود.

اهمیت حفاظت از تالاب‌ها چیست؟

با توجه به اهمیت فوق‌العاده زیاد تالاب‌ها متاسفانه برخی از آنها اصلاً شرایط مساعد و مناسبی ندارند و یک سری عوامل همچون آلودگی، عدم تامین حق آبه، کاهش بارش‌ها و غیره باعث تهدید این اکوسیستم شده است. در چنین مواردی قطعاً متوجه اهمیت حفاظت از تالاب‌ها خواهید شد. در ادامه قصد داریم در رابطه با این موضوع موارد لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

  • تالاب‌ها به عنوان یکی از بهترین و امن‌ترین محل‌ها برای بسیاری از پرندگان کنار آبزی بوده و همه ساله با توجه به این موضوع که پرندگان در حال مهاجرت هستند تالاب‌ها بهترین میزبان برای آن‌ها می‌باشند. به عنوان مثال تالاب گاوخونی زیستگاه پرندگان متنوعی است.
  • معمولاً در هر زمانی که رودخانه‌های خروشان حجم عظیمی از رسوبات را با خود همراه دارند، تالاب‌ها قبل از ورود آب و رسوب‌ها به دریاچه می‌توانند تا حد زیادی باعث کنترل سیلاب شوند.
  • تالاب‌ها از این قابلیت برخوردارند تا کربن موجود در جو را ذخیره نمایند. از تمامی کربن‌های موجود در کره زمین تقریباً ۳۰ درصد از آن در تالاب‌ها ذخیره خواهد شد.

سخن پایانی

همانطور که ملاحظه کردید در رابطه با طرح حفاظت از تالاب‌ها مواردی را در اختیار شما قرار دادیم و در پایان نیز باید به توضیح این موضوع بپردازیم که تالاب‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین زیستگاه‌ها برای موجودات به حساب می‌آید و باید برای حفظ آن موارد لازم در این زمینه به بهترین نحو ممکن رعایت شود.