وضعیت فعلی تالاب‌های جهان

یکی از اکوسیستم‌های طبیعی در جهان، تالاب می باشد. تالاب‌ها در واقع در هر منطقه از جهان قابل مشاهده هستند، چون می‌توانند روی زیستگاه گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری تاثیرگذار باشند. انواع گوناگونی از تالاب‌ها در جهان وجود دارند که هر کدام از آنها در موقعیت مناسبی قرار گرفته‌اند. مسئله مهمی که امروزه سازمان محیط‌ زیست به صورت جدی به آن توجه می‌نماید وضعیت فعلی این تالاب‌ها می‌باشد که در ادامه ما می‌خواهیم به این موضوع بیشتر بپردازیم. عوامل مختلفی هستند که تاثیر مستقیمی روی وضعیت نامناسب تالاب‌ها دارند؛ مسولان با بررسی این عوامل تا حدودی توانسته‌اند از پیشروی و شدت این بحران جلوگیری نمایند.

مطلب مرتبط: تالاب چگونه شکل می گیرد؟

مهمترین تالاب‌های جهان

ما در اینجا چند مورد از مهمترین تالاب‌های جهان را نام می‌بریم که از نظر کارشناسان و متخصصان در وضعیت مناسبی نیستند و شما با شناخت این تالاب‌ها می‌توانید به وضعیت آنها کمک کنید.

  1. تالاب پارک ملی واسور: یکی از معروف‌ترین تالاب‌ها می‌باشد که در گذشته گونه‌هایی از حیوانات نادر و نیز پرندگان زیبا در این تالاب می‌زیستند ولی به دلیل عوامل مختلفی شما امروزه شاهد وضعیت نامناسب این تالاب می‌باشید.
  2. تالاب‌‌های کاکادو: یکی از تالاب‌‌های بزرگ در جهان است. انواع مختلفی از حیوانات وحشی از جمله کرگدن، تمساح، شیر و گورخر در این تالاب دیده می‌شود. مرداب آب زرد یکی از دیدنی ترین مکان در کنار این تالاب می باشد.
  3. تالاب قوری گل: یکی از تالاب‌های معروف در آذربایجان شرقی بوده که در سال‌های اخیر رو به خشکی رفته و شما شاهد از بین رفتن حیوانات زیادی از جمله پرندگان در این تالاب می‌باشید که شاید علت مهم آن کم کاری مسئولان باشد.

وضعیت فعلی تالاب‌های جهان را چگونه پیش‌بینی کرده‌اند؟

بر اساس تحقیقاتی که در جهان انجام داده‌اند حدود ۸۷ درصد تالاب‌های دنیا در ۳۰۰ سال گذشته در حال از بین رفتن هستند که این آمار بروز یک خطر جدی را به همه مردم جهان گوشزد می‌نماید. بعضی از تالاب‌ها عمر بسیار طولانی دارند ولی در سال‌های اخیرعامل‌های مختلفی دست به دست هم داده‌اند و به یک زنجیره جدا‌ناپذیر تبدیل شده‌اند که نتیجه آن از بین رفتن همین تالاب‌ها است. گرمای شدید، بارش کم، عوامل انسانی و کاهش آب ورودی باعث خشک شدن تالاب‌ها و ایجاد وضعیتی جبران‌ناپذیر برای آن‌ها شده است؛ و اگر اغراق نکنیم باید بگوییم که این چند عامل باعث خشک شدن بسیاری از تالاب‌ها شده است. وضعیت بد تالاب‌ها امروزه به دغدغه بسیاری از مسئولان تبدیل شده است که باید به این مسئله به صورت جدی بپردازند، چون نه تنها بارندگی‌های اخیر کارساز نبوده بلکه کاهش بارش وضعیت فعلی تالاب‌های جهان را بد و بدتر کرده است.

نتیجه خشک شدن تالاب‌ها چیست؟

قطعاً وقتی یک تالابی خشک شود نتیجه و پیامدهای منفی زیادی در پی خواهد داشت که یکی از مهم‌ترین پیامدها این می باشد که سفره‌های آب‌های زیرزمینی رفته رفته خشک می‌شوند. محیط زیست از جمله تالاب‌ها بستر مناسبی برای حیوانات و پرندگان و حتی گونه‌های مختلفی از گیاهان می‌باشند و اگر ما تالاب‌ها و طبیعت خود را از دست بدهیم محیط زندگی را برای جانوران و گیاهان محدود می کنیم، و جالب است بدانید که پیامد این امر رابطه تنگاتنگی با محیط زندگی بشر دارد.
اگر مسئولان به وضعیت تالاب‌ها توجه ننمایند و از عوامل منفی که به تالاب‌ها آسیب می‌رسانند پیشگیری نکنند قطعاً با خشک شدن تالاب‌ها و پیامد‌های آن مواجه خواهیم شد که این امر اول و آخر به ضرر انسان‌ها تمام می‌شود.

راهکارهایی برای ایجاد وضعیت بهتر تالاب‌های جهان

محیط زیست و تالاب‌ها از مسائل بسیار مهم بشریت می‌باشند که مسئولان در هر کشوری باید به صورت مهم و جزئی به آن بپردازند و برای نجات آن‌ها تلاش نمایند. ما در زیر به چند مورد از راهکارهایی که شاید نتیجه ثمربخشی برای نجات دادن تالاب‌های جهان داشته باشند، اشاره می‌نماییم. اولین و بهترین راهکار این است که دستگاه‌های مختلف در این زمینه با برنامه‌ریزی پیش روند و اگر مدیریت عالی باشد و اطلاع‌رسانی توسط سازمان‌ها انجام بگیرد قطعاً ما می‌توانیم از پیشروی عوامل‌ مختلف از بین رفتن تالاب‌ها جلوگیری به عمل آوریم.
یکی دیگر از راهکار‌هایی که شما را سریع به نتیجه مطلوب می‌رساند، فرهنگ سازی در بین مردم می‌باشد. وقتی رسانه‌ها از جمله: تلویزیون و رادیو در مورد این مسئله به صورت جدی بپردازند، قطعا مردم به این موضوع پی می‌برنند که تالاب‌‌ها یکی از میراث با‌ارزش آن‌ها است پس سعی می‌کنند از آن به درستی نگهداری کنند.

نتیجه گیری

تالاب‌هایی که در جهان وجود دارند در واقع به فراهم کردن آب و ادامه گونه‌های جانوری و گیاهی کمک می‌کنند و همچنین روی چرخه حیات و زندگی بشریت نقش بسیار مهمی دارند، وقتی شما با این نعمت بزرگ خدایی روبرو هستید باید در نگهداری آن تلاش کنید و در بهبود مراحل دیگر همراه مدیران باشید. به این مورد توجه کنید که اگر جز عواملی هستید که به نداشتن وضعیت مناسب تالاب ها کمک نمی کنید خود شما از این کار ضرر جبران‌ناپذیری خواهید دید، چون چرخه طبیعت و زندگی همیشه در حال چرخش می‌باشد.