یلوه نوک سبز

یلوه نوک سبز

نام علمی: Porzana pusilla

نام انگلیسی: Baillon’s Crake

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات یلوه نوک سبز:

یلوه نوک سبز پرنده بسیار کوچک آب‌چری از تیره یلوگان است. این پرنده بین ۱۶ تا ۱۸ سانتی‌متر طول دارد و از نظر ظاهری شبیه یلوه کوچک است و کمی از آن‌ها بزرگ‌تر می‌باشد. نوک پرنده کوتاه و مستقیم است و رنگی زرد یا سبز داشته و از رنگ قرمز در محل رویش نوک در آن‌ها خبری نیست. پرندگان بالغ دارای پرهایی قهوه‌ای رنگ با نقوش سفیدی چند در قسمت فوقانی بدنشان هستند و صورت و بخش پایینی بدنشان آبی-خاکستری است. همچنین خطوطی سیاه و سفید در انتهای پهلوهای پرنده دیده می‌شود. پاهای پرنده سبزرنگ با چنگال‌هایی دراز است و دمی کوتاه با خطوطی در زیر آن دارد.

پرندگان جوان به پرنده بالغ شبیه هستند و تنها خطوط بیشتری در بخش پاینی تنه‌شان دارند. جوجه‌ها نیز همچون دیگر جوجه یلوه‌ها دارای کرکی سیاه‌رنگ می‌باشند.

پراکنش:

این پرنده در اروپا، خاو میانه و بخشی‌هایی از آسیا، بخش‌هایی از آفریقا مشاهده شده است.

زیستگاه:

در باتلاق‌ها و مرداب‌ها و نیزارهای کنار مانداب‌ها، کانال‌های پر از گیاه و اطراف رودخانه‌ها زندگی می‌کند. این پرنده آشیانه خود را در میان گیاهان و علف‌زارها، به صورت پنهان و دور از انظار می‌سازد.

رژیم غذایی:

این گونه از جانوران آبزی، نرم‌تنان ، حشرات و گیاهان آبزی تغذیه می‌کند، اغلب نوک خود را در گل و لای فرو برده و از به هم زدن آن غذای خود را جستجو می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب:

در فصول سرد سال ممکن است به صورت اتفاقی و گذری در تالاب گاوخونی دیده شود.