یاکریم اوراسیایی یا معمولی

یاکریم اوراسیایی یا معمولی

نام علمی: Streptopelia decaocto

نام انگلیسی: Eurasian Collared Dove

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات یاکریم اوراسیایی:

یاکریم اوراسیایی یک گونه از تیره کبوتران و بومی آسیا است. یاکریم بزرگتر از دیگر گونه‌های قمری است و رنگ آن شنی صورتی یا نخودی کم‌رنگ است و نیم‌طوق سیاهی در پشت گردن دارد. پرواز این پرنده با سرعت کم است و بال‌هایش را بسیار کم تکان می‌دهد. یاکریم بین ۲۹ الی ۳۰ سانتی متر طول دارد و از بدنی تقریبا توپر برخوردار است.

غالب پر‌های موجود در بدن پرنده به رنگ خاکستری متمایل به رنگ شنی می‌باشد. از آنجایی که کبوتر سانان بسیار شبیه به یکدیگر هستند بنابراین برای شناسایی این پرنده باید به نیم طوق قسمت پشتی گردن پرنده توجه کرد که به رنگ مشکی بوده و با کمی رنگ سفید همراه است.

از دیگر نشانه‌های بارز جهت شناسایی کبوتر یاکریم می‌توان به نوک نسبتاً نازک و بلند و پا‌های قرمز رنگ آن اشاره کرد. هم‌چنین پر‌های قسمت دم پرنده نسبتاً به رنگ مشکی متمایل است. آواز این پرنده به مانند کلمه ” کوو – کوو – کو ” می‌باشد که هنگام آواز کاملا مشخص است. این پرنده پرواز آهسته‌ای دارد و بیشتر اوقات خود را صرف نشستن و غذا خوردن می‌کند.

پراکنش:

یاکریم یا همان قمری در تمام مناطق ایران و حتی مناطق بسیار گرمسیر جنوب کشور نیز یافت می‌شود و این نشان میدهد که یاکریم‌ها در برابر گرما و سرما مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند و در هر نقطه از ایران قابلیت رشد و تخم گذاری دارند.

زیستگاه:

در زمین‌های زراعی بیش از هرجای دیگر دیده می‌شوند. در دشت‌های باز با درختان پراکنده هم قابل مشاهده هستند.

رژیم غذایی:

دانه‌هایی مانند ارزن، کتان، جو، گندم، ذرت، برنج خام و پخته شده، بذر انواع سبزیجات مانند بذر خرفه، گشنیز، گل کلم، کاهو و … می‌تواند برای رفع گرسنگی پرنده مناسب باشد. این پرنده‌ها در طبیعت از انواع دانه‌ها و میوه‌های وحشی و موجودات ریز مانند موریانه، کرم خاکی و انواع حشرات تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب:

به صورت اتفاقی در حاشیه‌ تالاب گاوخونی ممکن است دیده شود.