گلو آبی

گلو آبی

نام علمی: Luscinia svecica

نام انگلیسی: Bluethroat

آخرین وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات گلو آبی:

طول بدن گلو آبی ۱۳ تا ۱۴ سانتی‌متر و گستردگی بال‌ها ۲۰ تا ۲۲.۵ سانتی‌متر است. نر و ماده متفاوت و فقط پرنده نر دارای تغییرات فصلی است. پرنده نر بالغ در دوره جوجه آوری لکه آبی زیبایی در چانه، گلو و بخش بالایی سینه دارد که در پایین به دو نوار سیاه و سفید نازک و یک نوار بلوطی پهن منتهی می‌شود و در زیرگونه‌های مختلف تغییراتی را نشان می‌دهد. پروازی در ارتفاع پایین و نزدیک به سطح زمین با بال زدن‌های سریع دارد که به بال بازروی برای فرود در پای پوشش گیاهی ختم می‌شود. جوجه آوری از اواسط اردیبهشت و با تشکیل قلمرو در مرغزارها و چمن‌زارهای مرطوب با پوشش بوته‌ای کوتاه آغاز می‌شود.

پراکنش:

گلو آبی زیر گونه L.s.magna به صورت محلی و کمیاب در ارتفاعات البرز جوجه آوری می‌کند. حضور این پرنده در فصول بهار و تابستان در برخی نواحی شمال شرقی کشور نظیر حواشی دریاچه بزنگان، منطقه حفاظت شده گلول و سرانی و اطراف سرخس گزارش شده و احتمال دارد که در این مناطق نیز جوجه آوری کند. این زیرگونه و سایر زیرگونه‌ها از جمله L.S. pallidogularis در زمان مهاجرت در اغلب مناطق کشور از جمله نواحی زاگرس دیده می‌شوند و به صورت معمول در اطراف تالاب‌های استان‌های خوزستان، فارس و هرمزگان و به تعداد کمتر در جنوب خزر و همچنین استان‌های تهران و کرمانشاه زمستان گذرانی دارند.

زیستگاه:

در دشت‌های سیلابی، سواحل رودخانه‌ها و دریاچه‌ها، حاشیه جنگل‌ها و بوته‌زارهای متراکم موجود در تپه‌ها و کوهپایه‌ها دیده می‌شود.

رژیم غذایی:

با دویدن و جهش‌های کوتاه و بلند و توقف‌های پی در پی روی زمین یا بین پوشش گیاهی انبوه به جستجو و تغذیه از بی مهره‌ها، همچنین میوه و بذر گیاهان می‌پردازد. گاهی نیز حشرات در حال پرواز را صید می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب:

به تعداد اندک در فصول سرد سال در حاشیه‌ی رودخانه در دلتای ورودی به تالاب گاوخونی قابل مشاهده است.