کور کور سیاه

کور کور سیاه

نام علمی: Milvus migrans

نام انگلیسی: Black Kite

آخرین وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات کورکور سیاه:

طول بدن کورکور سیاه ۵۵ تا ۶۰ سانتی‌متر و گستردگی بال‌ها ۱۶۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر است. کورکوری متوسط جثه و تا حدی شبیه به کور کور حنایی است. معمولاً مدت زمان زیادی را به پرواز می‌گذراند. این پرنده تک همسر است. پروازی قوی و با شکوه با بال زدن‌های نرم و آرام دارد ولی به سختی درجا بال زنی می‌کند. پرنده‌ای اجتماعی است و اغلب در دسته‌‌های چندتایی در اطراف روستاها و شهرها و مکان‌های دفن زباله دیده می‌شود.

پراکنش:

زیر گونهM.m.govinda  در شمال و غرب کشور تا شرق در نواحی شمالی خراسان، همچنین استان‌های هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان جوجه آوری می‌کند. زیرگونه  M.m.lineatusدر استان‌های خوزستان، فارس، گیلان، مازندران، هرمزگان و سیستان و بلوچستان زمستان‌گذرانی دارد.

زیستگاه کورکور سیاه:

مناطق باز دارای درختان پراکنده یا بدون درخت، زمین‌های کشاورزی، علف‌زارها، حاشیه دریاچه‌ها، رودخانه‌ها یا تالاب‌ها را به عنوان زیستگاه ترجیح می‌دهد و از نواحی بادخیز، دریاها و سواحل آن، نواحی برفی و یخی، کوهستان‌های مرتفع و جنگل‌های متراکم پرهیز می‌کند.

رژیم غذایی:

شکارچی و تا حد زیادی لاشه خوار است و از گستره وسیعی از طعمه‌ها شامل پستانداران، پرندگان، خزندگان، حشرات و به ویژه ماهی‌ها تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب:

به صورت مهاجر زمستانه در فصول سرد سال در گله‌های بزرگ در آسمان تالاب گاوخونی در حال عبور دیده می‌شوند.