سسک چیف چاف

سسک چیف چاف

نام علمی: Phylloscopus collybita

نام انگلیسی: Common Chiffchaff

آخرین وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات سسک چیف چاف:

طول بدن ۱۰ تا ۱۱ سانتی‌متر و گستردگی بال‌ها ۱۵ تا ۲۱ سانتی‌متر است. سسک چیف چاف سسکی با جثه کوچک از خانواده سسک‌های برگی است. شباهت زیادی به سسک بیدی دارد اما به واسطه جثه کوچک‌تر و تپل‌تر، سر گردتر، منقار کوتاه و ضخیم‌تر، نوار ابرویی نامشخص‌تر، بال‌های کوتاه‌تر و دم به نسبت بلندتر از سسک بیدی قابل تفکیک است. تشخیص آن بر اساس آواز به مراتب راحت‌تر است. نر و ماده هم‌شکل بوده و فاقد تغییر فصلی هستند. در صدای این پرنده چیزی شبیه چیف چاف شنیده می‌شود و به همین دلیل به آن چیف چاف گویند. پرنده‌ای پر جنب و جوش با پرواز سریع و چابک است که بال زدن‌های سریع  دارد و در زمانی که روی شاخه‌ها نشسته است مرتباً بال‌ها و دم خود را تکان می‌دهد.

پراکنش:

سسک چیف چاف به طور معمول در نوار شمالی کشور از آذربایجان تا جنگل‌های نواحی جنوبی دریای خزر و شمال خراسان تابستان‌گذرانی می‌کند. و در نواحی مذکور به سمت جنوب و در استان‌های خوزستان و فارس تا نواحی شرقی کشور در استان سیستان و بلوچستان زمستان‌گذرانی می‌کند. همچنین در اغلب مناطق کشور مهاجر عبوری بهار و پاییزه است.

زیستگاه:

درخت‌زارهای پهن‌برگ یا مخلوط در مناطق پست دارای درختان بالغ و همچنین پارک‌ها و باغ‌های بزرگ زیستگاه مناسبی برای سسک‌های چیف چاف می‌باشد.

رژیم غذایی:

رژیم غذایی این سسک را بیشتر حشرات و عنکبوت‌های کوچک تشکیل می‌دهد و آن‌ها را از روی برگ‌ها و بخش‌های بالایی درختان شکار می‌کند. در پاییز و زمستان نیز گاهی از شهد گل‌ها و برخی میوه‌ها تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب: در فصول سرد سال در تعداد قابل توجه در تالاب گاوخونی قابل مشاهده است.