دم سرخ معمولی

دم سرخ معمولی

دم‌ سرخ معمولی

نام علمی: Phoenicurus phoenicurus

نام انگلیسی: Common Redstart

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی ‌(Least concern)

مشخصات دم سرخ معمولی:

پرنده‌ای کوچک و خوش رنگ با قامت تا اندازه‌ای راست و کشیده که دمی لرزان دارد. سطح پشتی پرنده نر به رنگ خاکستری سربی است و صورت و گلویی سیاه رنگ دارد. تارک و پس گردن خاکستری است و قسمت پایین پیشانی سیاه و قسمت بالایی آن سفید است. سینه و پهلوهای پرنده قرمز بلوطی است و قسمت انتهایی سطح شکم سفید می‌باشد. به غیر از پرهای وسطی دم که قهوه‌ای رنگ است، بقیه پرهای دم قرمز رنگ هستند. پوش‌پرهای زیر دم کم‌رنگ‌تر هستند و بال‌ها به رنگ قهوه‌ای خاکستری است.

پرنده ماده دارای سطح پشتی قهوه‌ای مایل به خاکستری است و سطح شکم نخودی رنگ می‌باشد. سری به رنگ قهوه‌ای خاکی دارد و گردن و قسمت بالای سینه‌اش خاکستری رنگ می‌باشد. پرنده ماده حلقه چشمی سفید ناواضحی دارد. به غیر از پرهای وسطی دم که قهوه‌ای رنگ است بقیه پرهای دم قرمز رنگ هستند. پوش‌پرهای زیر دم کم‌رنگ‌تر و به رنگ نخودی مایل به نارنجی هستند. پرنده نابالغ به رنگ قهوه‌ای و پر از لکه‌های نخودی رنگ است و دم‌گاهی خرمایی رنگ دارد.

 

پراکنش:

از شمال آفریقا تا سراسر اروپا و سپس تا خاورمیانه و آسیای میانه مشاهده است.

زیستگاه:

در جنگل‌ها به ویژه جنگل‌های بلوط، پارک‌ها و باغات قدیمی و علف‌زارهایی با بوته‌های پراکنده دیده می‌شود. به پوشش‌های خزه و گل‌سنگ علاقه نشان می‌دهد و میان سوراخ‌های درختان قدیمی لانه می‌سازد.

رژیم غذایی:

غذای اصلی این پرنده را حشراتی چون مگس، مورچه، پروانه و عنکبوت تشکیل می‌دهد و از توت‌ها نیز تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب:

به تعداد بسیار اندک در شمال تالاب گاوخونی ممکن است دیده شود.