آبچلیک آوازخوان

آبچلیک آوازخوان

نام علمی: Actitis hypoleucos

نام انگلیسی: Common Sandpiper

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات آبچلیک آوازخوان:

یکی از پرندگان تالاب گاوخونی آبچلیک است. طول بدن آبچلیک آوازخوان ۱۹ تا ۲۱ سانتی‌متر و گستردگی بال‌ها ۳۸ تا ۴۱ سانتی‌متر است. آبچلیکی کوچک تا متوسط جثه با بدن به نسبت کشیده، دم بلند و پاها و گردن کوتاه است. نر و ماده هم‌شکل و دارای تغییرات فصلی اندک هستند. پرنده نابالغ شبیه به بالغ‌ها در پوشش زمستانه است. در ارتفاع کم و نزدیک به سطح آب پرواز می‌کند. جوجه‌آوری از اواسط اردیبهشت و با تشکیل قلمروهای خطی در امتداد رودخانه‌ها، چشمه‌ها و سواحل آغاز می‌شود. تک همسر است. تفریخ تخم‌ها ۲۰ تا ۲۳ روز طول می‌کشد.

پراکنش آبچلیک آوازخوان:

به طور معمول در نهرها و رودخانه‌های واقع در کوهستان‌های آذربایجان، کپه‌داغ، البرز و زاگرس تا یاسوج جوجه‌آوری می‌کند. زمستان‌ها تعداد کمی از این پرنده در تالاب‌های استان‌های خوزستان و فارس، امتداد سواحل جنوب، جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان و نیز نواحی جنوبی دریای خزر باقی می‌مانند. همچنین به صورت مهاجر معمول در اغلب تالاب‌های کشور دیده می‌شود.

زیستگاه:

گستره وسیعی از زیستگاه‌های آبی شور و شیرین از جمله نهرها و رودخانه‌های کوهستانی، دریاچه‌ها، تالاب‌ها، آب بندان‌ها، آبگیرها، پیکره‌های آبی ساحلی، مانگروها همچنین سواحل صخره‌ای، شوره‌زارهای ساحلی و مصب‌ها را به عنوان زیستگاه بر می‌گزیند و از زمین‌های گلی بین جزر و مدی باز دوری می‌کند. معمولاً به تنهایی یا در دسته‌های کوچک دو تا سه تایی و در حال دویدن در حاشیه آب بین سنگ‌های ساحل رودخانه‌ها دیده می‌شود.

رژیم غذایی: بیشتر از بی‌مهره‌ها به ویژه حشرات تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب: به تعداد اندک در فصول سرد سال در تالاب گاوخونی قابل مشاهده است.