آبچلیک پا سبز

نام علمی: Tringa nebularia

نام انگلیسی: Common Greenshank

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات آبچلیک پا سبز:

آبچلیک پا سبز این پرنده دوست داشتنی یکی دیگر از پرندگان تالاب گاوخونی است. طول بدن آبچلیک پا سبز ۳۰ تا ۳۳ سانتی‌متر و گستردگی بال‌ها ۶۸ تا ۷۰ سانتی‌متر است. آبچلیکی درشت جثه، بلند قامت با گردن کشیده و تا حد زیادی شبیه به آبچلیک تالابی است ولی به واسطه جثه بزرگتر، منقار دراز و اندکی رو به بالا، پاهای دراز و سبز رنگ از آن متمایز می‌شود. نر و ماده هم‌شکل و دارای اندک تغییرات فصلی هستند. پرنده نابالغ شبیه به بالغ‌ها در پوشش زمستانه است. به تنهایی یا در دسته‌های کوچک دیده می‌شود و فقط در زمان مهاجرت دسته‌های بزرگتری تشکیل می‌دهد. پروازی مستقیم در فواصل طولانی دارد و هنگام پرواز، پاهای کشیده‌اش تا حد زیادی از دم تجاوز می‌کند.

پراکنش آبچلیک پا سبز:

به تعداد فراوان در نواحی جنوبی دریای خزر، سواحل جنوب کشور و استان‌های خوزستان و فارس و به تعداد کمتر (در برخی سال‌ها) در تالاب‌های نواحی غربی و مرکزی کشور زمستان‌گذرانی می‌کند. همچنین به صورت مهاجر عبوری بهاره و پاییزه در اغلب تالاب‌های کشور دیده می‌شود. تعداد کمی از این پرنده تابستان‌ها در حوضه دریاچه ارومیه باقی می‌مانند ولی جوجه‌آوری نمی‌کنند.

زیستگاه:

زمین‌های گلی بین جزر و مدی، مصب‌ها، مانگروها، شوره‌زارها، صخره‌های مرجانی، سواحل شنی، دریاچه‌های آب شیرین، علف‌زارهای غرقابی، تالاب‌های نمکی، آب‌ بندان‌ها و پیکره‌های آبی لب شور را به عنوان زیستگاه برمی‌گزیند.

رژیم غذایی: با راه رفتن و دویدن در آب‌های کم عمق به تغذیه از بی مهره‌ها به ویژه حشرات از سطح آب می‌پردازد. گاهی نیز ماهی‌های کوچک را صید می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب: همچون آبچلیک آوازخوان به تعداد اندک در فصول سرد سال در تالاب گاوخونی قابل مشاهده است.