سهره سبز

سهره سبز

نام علمی:  Carduelis chloris

نام انگلیسی: European Greenfinch

آخرین وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات سهره سبز:

طول بدن سهره سبز ۱۴ تا ۱۶ سانتی‌متر و گستردگی بال‌ها ۲۴.۵ تا ۲۷.۵ سانتی‌متر است. سهره‌ای متوسط جثه و زیبا است. نر و ماده تا حدودی هم‌شکل و دارای اندک تغییرات فصلی هستند. پروازی قوی با حرکات موجی شکل بلند دارد. جوجه آوری از اواسط فروردین آغاز می‌شود. تک همسر و حدودی چند همسر است. آشیانه کاسه‌ای به نسبت حجیم از خزه، علوفه و ساقه‌های گیاهان است. معمولا ۴ تا ۶ و گاهی ۳ تا ۸ تخم می‌گذارد. تفریخ تخم‌ها ۱۲ تا ۱۴ روز طول می‌کشد.

پراکنش:

سهره سبز مقیم معمول نواحی جنوبی دریای خزر است. مشاهده یک جفت از این پرنده به همراه جوجه‌هایشان از منطقه صوفیان در آذربایجان در خرداد ماه، چند فرد در اردیبهشت ماه در ارتفاعات استان‌های خراسان و کرمان و همچنین در تابستان در جنگل‌های اُرس شاهکوه در استان سمنان گزارش شده است. این پرنده در اراضی پست شمال کشور، دامنه‌های جنوبی البرز و نیز در امتداد زاگرس تا استان فارس زمستان‌گذران به نسبت معمول است. یک گزارش از حضور این پرنده در زمستان در استان خوزستان و نیز یک گزارش از سواحل جنوبی تر خلیج فارس موجود است.

زیستگاه:

بوته‌زارها، علف‌زارهایی با درختان پراکنده، حاشیه درخت‌زارها، درخت‌زارهای حاشیه پیکره‌های آبی، باغ‌ها و پرچین‌ها را به عنوان زیستگاه برمی‌گزیند و در زمستان در کشت‌زارها در اطراف روستاها و شهرها نیز دیده می‌شود.

رژیم غذایی: از بذرهای بزرگ و سخت گیاهان و در دوره جوجه آوری از تا حدی از بی مهره گان تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب: به تعداد اندک در فصول سرد سال در مناطق درختی حاشیه‌ی تالاب گاوخونی قابل مشاهده است.