اردک ارده‌ ای

اردک ارده ای

نام علمی: Anas strepera

نام انگلیسی: Gadwall

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات اردک ارده‌ای:

اردک ارده‌ای پرنده‌ای از تیره مرغابیان است. پرنده نر با رنگ خاکستری مایل به ارده‌ای، خال‌های ریز سفیدی در ناحیه سر و گردن دارد و این خال‌ها در ناحیه سینه کمی بزرگ‌تر و منظم‌تر به نظر می‌رسد. این پرنده از اردک سرسبز کمی کوچک‌تر و لاغرتر است و شیب پیشانی‌اش کمی بیشتر است. تضاد رنگ سیاه ناحیه دمگاه پرنده با رنگ روشن بدن از نشانه‌های تشخیص این اردک است. پاها نارنجی، دم کوچک خاکستری و منقار پرنده خاکستری تیره است. پرهای خاکستری روی بال‌ها حاشیه‌ای بلوطی رنگ دارند که در موقع پرواز به خوبی نمایان می‌شوند. پرنده ماده قهوه‌ای رنگ است با لکه‌های نخودی روشن که شباهت زیادی به ماده اردک سر سبز دارد. منقار خاکستری و کناره‌های آن نارنجی است. هر دو جنس نر و ماده آینه بالی سفید رنگی دارند که در موقع استراحت و پرواز به خوبی نمایان می‌شود. به هنگام تولک یا پرریزی که در اواخر تابستان اتفاق می‌افتد نر و ماده به هم شبیه می‌شوند، اما پرنده نر پوش‌پرهای بلوطی خود را حفظ می‌کند.

پراکنش:

این گونه دارای محدوده‌ی زیست بسیار وسیعی بوده و تقریباً در اکثر نواحی جهان دیده شده است. در همه کشورهای اروپایی و اکثر کشورهای آسیایی و شمال آمریکا و شمال ایران و افغانستان زندگی می‌کند.

زیستگاه:

اردک ارده‌ای عمدتاً در مناطق تالابی، باتلاق‌ها و آب‌های شور و به میزان کمتر در سواحل دریا به سر می‌برد. در ایران در فصل زمستان به فراوانی دیده می‌شود و گاهی تولید مثل می‌کند.

رژیم غذایی:

این پرنده از گیاهان آبزی و گیاهان حاشیه تالاب‌ها تغذیه می‌کند. همچنین در رژیم غذایی آن حشرات، بی‌مهرگان و ماهیان کوچک نیز قرار دارد.

وضعیت حضور در تالاب:

این پرنده تالاب گاوخونی زمستان‌گذر است. در دو فصل سرد سال در تالاب در گله‌های کوچک قابل مشاهده است.