شهر ورزنه جز شهرهای تالابی کشور شد!

شهر ورزنه جز شهرهای تالابی کشور شد!

خبری خوب برای طرفداران تالاب گاوخونی!

اخیرا پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پارما) گزارشی مبنی بر اعطای عنوان ‹‹شهر تالابی›› به برخی از شهرهای ایران را انتشار داد. طی این گزارش کمیته مستقل مشورتی: شهر بند خمیر که در نزدیکی تالاب بین المللی خورخوران استان هرمزگان میباشد. همچنین شهر ورزنه که در مجاورت تالاب بین المللی گاوخونی ( برای آشنایی بیشتر با تالاب گاوخونی اینجا را کلیک کنید.)قرار دارد عنوان شهر تالابی را از کنوانسیون رامسر دریافت کردند. (برای آشنایی با کنوانسیون رامسر وارد صفحه ویکیپدیا شوید) طی گزارشی از سرکار خانم آرزو اشرفی زاده، مدیر کل حفاظت و احیای تالاب ها: کمیته مستقل مشورتی، در خرداد ماه سال جاری شهرهای مذکور را از میان ۲۵ شهر، به کمیته دائمی کنوانسیون رامسر انتخاب کردند. پس از خرداد ۱۴۰۱ شهرستانهای ورزنه و بندر خمیر جز شهرهای تالابی کشور قرار گرفتند.

شهر تالابی ورزنه

اعضای این کنوانسیون توافق خود را نسبت به حفاظت و همچنین استفاده خردمندانه از تالابهای کشور را اعلام کردند. رویداد فوق باعث شد فرصتهای زیادی برای افراد ساکن در این شهرها ایجاد شود. مثلا افراد میتوانند تالاب شهر خود را در سطح ملی و بین المللی معرفی کنند و به حفظ و نگهداری تالاب از نهایت تلاش خود استفاده کنند. از اکوسیستم تالاب محافظت کنند، گونه های مختلف جانوری را به افراد معرفی کنند. تورهای گردشگری پایدار برای بازدید از شهرهای تالابی برگزار کنند. این اقدامات به حفظ و افزایش محبوبیت تالاب و تبدیل شدن آن به یک نقطه گردشگری مهیج و نجات گونه های جانوری کمک شایانی خواهد کرد.

 

انتخاب ورزنه به عنوان یکی از شهرهای تالابی مزایای زیادی خواهد داشت. برای مثال باعث میشود که آگاهی عمومی نبست به تالابها و ضرورت حفظ و نگهداری از آنها افزایش یابد. همچنین برنامه ریزی های شهری پیرامون نگهداری اینگونه زیست بوم ها هدفمندتر و آگاهانه تر صورت گیرد و به حفظ گونه های در حال انقراض ختم شود.