اگرت بزرگ (حواصیل بزرگ)

اگرت بزرگ (حواصیل بزرگ)

نام علمی: Ardea alba

نام انگلیسی: Great Egret

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی  Least concern (LC)

مشخصات اگرت بزرگ:

اگرت بزرگ پرنده آبچر بزرگی است با رنگ سفید یک دست از خانواده حواصیل و نام دوم آن اگرت بزرگ می‌باشد.حواصیل‌های سفید بزرگ با داشتن بدنی با طول ۹۴ تا ۱۰۴ سانتی‌متر از جمله بزرگترین حواصیل‌ها به ‌شمار می‌روند.  این پرنده مانند سایر حواصیل‌ها پاهای بلند و گردنی دراز و منقاری نوک تیز و نسبتاً طویلی به رنگ زرد دارد و احیاناً قسمتی از آن سیاه می‌باشد. به طور معمول رنگ پاهایش سیاه مایل به سبز می‌باشد مگر در فصل زاد و ولد که قسمت بالایی پاهایش به رنگ صورتی گرایش پیدا می‌کند اما رنگ پنجه‌ها همواره سیاه است. اتفاق دیگری که در فصل زاد و ولد در شکل ظاهری این حواصیل بزرگ می افتد، رشد زیاد پرهای ظریف و بلند در ناحیه شانه‌ها است که به صورت شنل آویخته‌ای، ناحیه کمری را فرا می‌گیرد و از لبه بال‌ها و دم فراتر می‌رود و با وزش کمترین نسیمی این پرها را به رقص در می‌آورد. گردنش بلند و زاویه‌دار است و چشمانش زرد رنگ می‌باشد.

پراکنش:

این پرنده در بیشتر مناطق گرمسیری و دارای آب و هوای گرم و معتدل در جهان، در جنوب اروپا، و آمریکای شمالی یافت می‌شود.

زیستگاه:

مناطق تالابی با آب کم عمق، زمین‌های کشاورزی و رودخانه‌ها زیستگاه این گونه است.

رژیم غذایی:

حواصیل بزرگ اغلب از ماهی‌ها، قورباغه‌ها، پستانداران کوچکی چون موش، خزندگان و دیگر جانوران کوچک تغذیه می‌کند. برای شکار، حواصیل‌های بزرگ زمان زیادی بی‌حرکت می‌ایستند تا طعمه خود به سویشان آید و در تیررسشان قرار گیرد. آن‌ها طعمه خود را با رانش مستقیم و سریع منقار درازشان شکار می‌کنند و آن را کامل می‌بلعند.

وضعیت حضور در تالاب:

در گذشته در تالاب زمستان‌گذر بوده است اما در چند سال گذشته جمعیتی از آن در منطقه بومی شده و زادآوری می‌کنند. در حال حاضر در تمام طول سال قابل مشاهده است اما جمعیت آن در زمستان به مراتب بیشتر است.

در صورت تمایل به آشنایی با این تالاب و تنوع زیستی آن، وارد صفحه تالاب گاوخونی شوید.