سلیم شنی بزرگ

سلیم شنی بزرگ

نام علمی: leschenaultii Charadrius

نام انگلیسی: Greater Sand Plover

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات سلیم شنی بزرگ:

طول بدن سلیم شنی بزرگ ۲۲ تا ۲۵ سانتی‌متر و گستردگی بال‌ها ۵۳ تا ۶۰ سانتی‌متر است. سلیمی متوسط جثه با شباهت زیاد به سلیم شنی کوچک است که به واسطه جثه بزرگتر، پاها و منقار بلندتر (طول منقار تقریباً یک و نیم برابر فاصله قاعده منقار تا چشم‌ها) و لکه سفید جلو پیشانی از آن متمایز می‌شود. نر و ماده متفاوت و فقط پرنده‌ نر دارای تغییرات فصلی است. پرنده نر در دوره جوجه آوری تارک سر و روتنه قهوه‌ای شنی، لکه سفیدی در جلوی پیشانی، لکه چشمی سیاه و نوار سینه‌ای بلوطی پر رنگی دارد که این رنگ تا حدودی در روتنه و پهلوها نیز دیده می‌شود. گلو و مابقی زیرتنه سفید است. شاهپرهای پرواز تیره و نوار بالی سفیدی روی بال‌ها دارد که در پرواز به خوبی نمایان است. در خارج از این دوره، پرنده نر الگوی سیاه صورت و رنگ بلوطی بدن خود را از دست می‌دهد و شبیه پرنده ماده می‌شود. پرنده نابالغ شبیه پرنده ماده است ولی سر نخودی رنگ است و روتنه به واسطه حاشیه رنگ پریده پرها، فلس‌دار به نظر می‌رسد.

پراکنش:

جوجه آوری این پرنده به صورت نادر و نامنظم در اطراف دریاچه ارومیه، بوشهر (مناطق مند و حله) و شمال شرقی خراسان به ثبت رسیده است. در سواحل جنوبی کشور از استان خوزستان تا مرز پاکستان، گاهی در استان فارس زمستان‌گذرانی می‌کند. هم‌چنین در زمان مهاجرت به شکل عبوری در نواحی جنوبی دریای خزر به ویژه در میانکاله و به ندرت در غرب کشور دیده می‌شود.

زیستگاه:

این پرنده حاشیه ماسه‌ای یا گلی دریاچه‌های شور و لب شور، مصب‌های گلی، پیکره‌های آبی ساحلی، شوره‌زارها، سواحل ماسه‌ای، صخره‌های مرجانی و استپ‌هایی با سطوح گلی و لجنی خشک را به عنوان زیستگاه برمی‌گزیند

رژیم غذایی: به طور عمده از حشرات به ویژه از سوسک‌ها تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور سلیم شنی بزرگ در تالاب:

به تعداد اندک در فصول سرد سال در تالاب گاوخونی قابل مشاهده است. در چند نوبت در تابستان نیز دیده شده است.