کیسه دهان خاکستری کوتوله

کیسه دهان خاکستری کوتوله

نام علمی: Cricetulus migratorius

نام انگلیسی: Grey Dwarf Hamster

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی

مشخصات کیسه دهان:

هامستر خاکستری/ مهاجر، گونه همستر خاکستری جثه کوچک، دم کوتاه است که چشم‌هایی نسبتاً درشت و گوش‌هایی پهن دارد. صورت پهن و پوزه باریک است. رنگ موهای پشت این کیسه دهان، خاکستری تیره است که به تدریج در پهلوها زرد اخرایی می‌شود. پایین بدن، دست و پا و زیر دم سفید است. حد فاصل رنگ پشت و زیر بدن کاملاً مشخص است. دم بسیار کوتاه و حدود یک چهارم طول بدن بوده و به طور کامل از موهای کرم رنگ پوشیده شده است ولی در انتهای دم دسته موهای انتهایی تشکیل نمی‌شود. گوش‌ها به نسبت بزرگ هستند و در صورت خم شدن به جلو به چشم‌ها می‌رسند. لاله گوش بیضی شکل و خاکستری بوده و در سطح پشتی آن موهای ظریف و کوتاهی روییده است.

طول سر و بدن ۸۵ تا ۱۱۵ میلی‌متر، طول دم ۲۰ تا ۳۵ میلی‌متر، طول کف پای عقب ۱۴ تا ۱۹ میلی‌متر، طول گوش ۱۵ تا ۲۰ میلی‌متر و وزن حدود ۳۵ گرم است.

عادات:

گونه همستر مهاجر شبگرد است ولی گاهی در طول روز هم دیده می‌شود. جونده‌ای انفرادی است و لانه را در زیر زمین می‌سازد.

پراکنش کیسه دهان:

پراکندگی این حیوان در دنیا از سواحل دریای مدیترانه تا آسیای مرکزی و عربستان است. در ایران حضور این گونه به غیر از مناطق بیابانی و سواحل خلیج فارس و دریای عمان از اکثر مناطق گزارش شده است.

زیستگاه:

گونه همستر مهاجر در مناطق مختلفی مانند نواحی کوهستانی و صخره‌ای، علف‌زارها، زمین‌های زراعی و باغ‌های میوه واقع در زیستگاه‌های جنگلی، استپی، نیمه بیابانی و گاهی در مناطق مسکونی زندگی می‌کند.

رژیم غذایی:

این پستاندار از مواد گیاهی مانند دانه، میوه و مواد حیوانی مانند حشرات تغذیه می‌کند. این همستر برای ذخیره زمستانی مقدار زیادی مواد غذایی را به وسیله کیسه دهانی به لانه حمل می‌کند. در برخی از مناطق کشور هامستر خاکستری آفتی جدی برای محصولات کشاورزی به شمار می‌رود.

وضعیت حضور در تالاب: بومی تالاب گاوخونی