دوپای هاتسون

دوپای هاتسون

نام علمی: Allactaga hotsoni

نام انگلیسی: Hotson’s jerboa

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات دوپای هاتسون:

گونه دوپای بلوچی یا دوپای هاتسون از نظر جثه، حد واسط “دو پای کوچک” و “دوپای ویلیام” است، ولی گوش‌هایش از هر دوی آن‌ها بلندتر است. برای شناسایی دقیق، بررسی دندان‌ها و صندوق‌های صماخ، که در گونه دوپای بلوچی بسیار بزرگ هستند، ضروری است.

طول سر و بدن ۹۰ تا ۱۲۴ میلی‌متر، طول دم ۱۶۷ تا ۲۲۰ میلی‌متر، طول کف پای عقب ۵۰ تا ۶۲ میلی‌متر، طول گوش ۳۸ تا ۴۶ میلی‌متر و وزن ۴۱ تا ۷۵ گرم است. موهای پشت بدن نسبتاً بلند و رنگ قسمت انتهایی موها نخودی و نوک آنها سیاه است، به همین علت رنگ کلی بدن قهوه‌ای اخرایی با سایه‌های تیره دیده می‌شود. سطح شکمی کاملاً سفید رنگ و حد فاصل رنگ پشت و زیر بدن زیاد واضح نیست. سطح بالایی و پایینی دم موهای بسیار ریز زرد اخرایی دارد. دم نسبتاً باریک است. دسته موهای انتهایی دم نیز قهوه‌ای و نوک آن سفید است(سایر دوپاها قسمت سفید دیگری در پشت قسمت قهوه‌ای دارند). پاشنه کف پا از موهای بسیار ریز به رنگ قهوه‌ای تیره تا سیاه و بین سه انگشت انتهایی از موهای سفید پوشیده شده است.

عادات دوپای هاتسون:

گونه دوپای بلوچی شبگرد است. به استثنای فصل تولید مثل به صورت انفرادی زندگی می‌کند. در طول سال تنها یک‌بار در اوایل بهار تولید مثل کرده و از اواسط فصل پاییز تا اواخر فصل زمستان به خواب زمستانی می‌رود. لانه‌های موقتی و دایمی دارد. برای خواب زمستانی ذخیره غذایی در لانه انبار نمی‌کند. از شکارچیان این گونه می‌توان پرندگان شکاری شب‌پرواز، روباه‌ها و مارها را نام برد.

پراکنش:

پراکندگی دوپای هاتسون در دنیا در افغانستان و پاکستان است. این گونه اولین‌بار در دنیا از سراوان سیستان و بلوچستان در ارتفاع ۲۰۴ متری گزارش شده است. سپس در پارک ملی کویر در استان سمنان، بجستان در خراسان رضوی، یزد و شهرضا اصفهان گزارش شد. نسبت به سایر دوپاها مانند دوپای کوچک و بلانفورد فراوانی کمتری دارد.

زیستگاه:

گونه دوپای بلوچی در زمین‌های ماسه‌ای، دشت‌های باز همراه با پوشش استپی در زیستگاه‌های بیابانی و نیمه بیابانی و از ارتفاع ۲۰۰ تا ۱,۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا گزارش شده‌است.

رژیم غذایی: دوپای هاتسون از بخش‌های تازه گیاهان تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب: