کگو دم پخ کایزرلینگ

کگو دم پخ کایزرلینگ

نام علمی: Teratoscincus keyserlingii Strauch

نام انگلیسی: Keyserling’s Plate-tailed Gecko

وضعیت حفاظتی: ارزیابی نشده NE

مشخصات کگو دم پخ کایزرلینگ:

رنگ زمینه سطح پشتی پوشیده از لکه‌های طوسی روشن، زرد، نارنجی و سایه‌های مختلفی از رنگ قهوه‌ای است. همچنین دو نوار تیره بلند در سرتاسر بدن به جز دم وجود دارد. پهلوها و سطح شکم به رنگ صورتی تا سفید است.  جوان‌ها زرد تیره متمایل به نارنجی هستند و ۱ تا ۲ نوار دودی رنگ روی سطح پشتی که مشابه آن را می توان روی دم آن‌ها دید. سطح بالایی دم از یک ردیف از فلس‌های صفحه‌ای بزرگ گرد پوشیده شده است که در قسمت خلفی هم پوشی دارند.  فلس‌های دایره‌ای سطح پشتی نیز هم پوشی زیادی داشته و تا ناحیه خلفی سر امتداد دارند. ۱۳ تا ۲۱ فلس در قسمت میانی پشت بدن قابل وجود دارد. همچنین در دو طرف انگشتان این گونه، جهت تسهیل حرکت روی ماسه‌ها فلس‌های شانه مانندی به چشم می‌خورد.

بوم‌شناسی و رفتار:

کگو دم پخ کایزرلینگ هنگام احساس خطر و مواجهه با انسان گاه به سمت عقب و آرام آرام حرکت می‌کند و یا رو به جلو فرار می‌کند. در برخی مواقع وقتی اقدام به گرفتن آن می‌شود، برای گاز گرفتن به جلو حمله کرده و با تکان دادن یا لرزاندن دم موجب برخورد فلس‌های صفحه‌ای روی همدیگر شده و تولید صدایی شبیه به جغجغه می‌کند. چشمان این گونه از راه دور و در فاصله‌ی حدود ۱۷ متر در برابر نور چراغ قوه یا پروژکتور به رنگ قرمز تا زرد می‌درخشد. این گکو هر ۱۲ روز یک بار پوست اندازی کرده و در انتهای پوست اندازی، پوست قبلی خود را می‌خورد. البته این رفتار در اسارت مشاهده شده است ولی در طبیعت بررسی نشده است. گکوی دم پخ کایزرلینگ تخم گذار است.

رژیم غذایی:

گکوی دم پخ کایزرلینگ جزو گونه هایی است که از روش”wait & Sit “شکار می‌کند و به طور معمول در پای بوته ها و درختچه‌ها و یا کنار سوراخ ورودی لانه خود و گاه در فواصل بین بوته‌ها در انتظار یافتن طعمه می‌نشیند این گونه از حشرات تغذیه می کند.

وضعیت حضور در تالاب: بومی در تالاب گاوخونی