اردک سرسبز(مرغابی سرسبز)

اردک سرسبز(مرغابی سرسبز)

نام علمی: Anas platyrhynchos

نام انگلیسی: Mallard

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی (Least concern)

مشخصات:

اردک سرسبز، پرنده‌ای از خانواده‌ی مرغابی‌ها و گروه مرغابیان پهنه‌چین است. اکثر نژادهای اردک‌های اهلی از انواع این اردک هستند. اردک سرسبز پراکنش بسیار وسیعی در دنیا دارد. مرغابی سرسبز برخلاف دیگر پرندگان آبزی نه تنها از تغییرات انسان بر روی کره زمین متضرر نشده، بلکه شاید منفعت هم برده‌ باشد. این حیوان انطباق‌پذیری بسیار بالایی دارد و می‌تواند به خوبی در مناطق شهری زندگی کند. نر و ماده‌ی این پرنده با رنگ های متفاوتی دیده می‌شوند. در حالی که  پرنده‌ی ماده قهوه‌ای رنگ است، پرنده‌ی نر ظاهری زیبا داشته و کله‌ی سبز آن مشخصه‌ی شناسایی‌اش می‌باشد.

پراکنش:

این گونه از مرغابی در نواحی شمالی روسیه، شمال ژاپن، آفریقای شمالی و شمال ایران و حتی آمریکای شمالی، شمال آفریقا و بخش هایی از استرالیا پراکنده می‌باشد.

زیستگاه اردک سرسبز:

مناطق تالابی با آب کم عمق بهترین محل برای زیست این مرغابی سر سبز می‌باشد. این پرنده در مناطق تالابی، نیزارها، سواحل دریا و مصب رودخانه‌ها به سر برده و روی زمین، لابلای علف‌ها یا در میان درختان آشیانه می‌سازد.

رژیم غذایی:

این مرغابی سر سبز از گیاهان آبزی، لارو، حلزون و بچه ماهی، سوسک‌ها، مگس‌ها، سخت‌پوستان، کرم‌ها، دانه‌ها و ریشه‌های گیاهان تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب:

یک جمعیت بومی با تعداد بسیار اندک در تالاب گاوخونی حضور دارد. جمعیت اصلی آن در فصل زمستان به تالاب مهاجرت میکند. تعداد آن قابل توجه بوده اما رو به کاهش است.