لاک‌پشت مهمیز دار

لاک‌پشت مهمیز دار

نام علمی: Testudo graeca

نام انگلیسی: Mediterranean Spur-thighed Tortoise

وضعیت حفاظتی: آسیب پذیر Vulnerable (VU)

مشخصات لاک‌پشت مهمیز دار:

لاک‌پشت مهمیز دار گونه‌ای لاک‌پشت خشکی‌ زی است. این لاک‌پشت دارای لاک سخت و محکم، گنبدی‌شکل و پوشیده از صفحات شاخی بزرگ است. دایره‌های متحدالمرکزی روی کاسه پشتی وجود دارد که نشان‌گر رشد نسبی جانور است و اغلب به رنگ قهوه‌ای یا زرد بوده و در مرکز و حاشیه صفحات، نقوش نامشخصی مشاهده می‌شود. پاهای این گونه کوتاه و کلفت است، پاهای جلویی ۵ و پاهای عقبی ۴ چنگک دارد که پوشیده از پولک‌های شاخی می‌باشد. در سطح پشتی پاهای عقب و جلوی این جانور، یک غده بزرگ و مخروطی به شکل مهمیز وجود دارد که به همین جهت این گونه به لاک‌پشت مهمیزدار مشهور است. این لاک‌پشت بومی که جنوب صحرای افریقا است، سومین گونه بزرگ لاک‌پشت‌های روی زمین است. مسن‌ترین لاک‌پشت مهمیزدار آفریقایی با ۵۴سال سن در باغ‌وحش جیزه در مصر نگهداری می‌شود.

طول آن به طور متوسط ۲۵ سانتی‌متر می‌باشد ولی اندازه‌های بزرگ‌تر تا حد ۳۵ سانتی‌متر نیز گزارش شده‌است. جانور آرام و کندرویی است که وابستگی چندانی به آب ندارد.

پراکنش:

این گونه در بالکان، کشورهای اطراف مدیترانه، جنوب فرانسه، ایتالیا، آسیای صغیر، سوریه و شمال آفریقا پراکنش دارد. از این لاک‌پشت در ایران دو زیر گونه وجود دارد؛ لاک‌پشت مهمیزدار غربی که در نیمه غربی ایران پراکنش دارد و لاک‌پشت مهمیزدار شرقی که در نیمه شرقی ایران نظیر استان‌های کرمان، خراسان و سیستان و بلوچستان یافت می‌شود.

زیستگاه:

در دشت‌های خشک و بی‌حفاظ، تپه ماهورها، جنگل‌ها و باغات دیده می‌شود. در زمستان به خواب زمستانی می‌رود و همراه با گرم شدن هوا مجدداً شروع به فعالیت می‌کند.

رژیم غذایی:

گیاه‌خوار است و در درجه اول از گیاهان آب‌دار تغذیه می‌کند و بدین وسیله آب مورد نیاز خود را تأمین می‌کند. میوه‌هایی مثل انگور و گوجه‌فرنگی را در صورت فراهم بودن، ترجیح می‌دهد.

وضعیت حضور در تالاب: بومی تالاب گاوخونی