چک سیبری

چک سیبری

نام علمی:Saxicola maura

نام انگلیسی: Siberian Stonechat

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات چک سیبری:

چک سیبری پرنده‌‌ای کوچک و مهاجر از خانواده مگس‌گیر است. این گونه به دلیل طیف وسیع مناطق معتدل قاره آسیا که در فصل زاد و ولد و پرورش پوشش می‌دهد و همچنین زمستان را در مناطق استوایی می‌گذراند، چک آسیایی یا چک باختری نیز نامیده می‌شود. چک سیبری به طور کلی تیره‌تر از دیگر چک‌ها است. پرنده نر در تابستان سری سیاه با یقه‌ای به رنگ سفید در طرفین گردن دارد. سطح پشتی و بال‌ها سیاه است. شکم و سینه نارنجی خوش رنگ و دمی کوتاه به رنگ سیاه دارد. دمگاه پرنده سفید و رنگ پاها، منقار و چشمان سیاه است. پرنده ماده با سطح پشتی قهوه‌ای رنگ پریده، که فاقد یقه سفید گردنی است مشخص می‌شود و رنگ نارنجی سطح شکمی و سینه کم رنگ‌تر است. در فصل زمستان پرنده نر کم‌رنگ‌تر شده و به رنگ پرنده ماده نز‌دیک‌تر می‌شود، با این تفاوت که کمی پر‌ رنگ‌تر از آن است. پرنده نابالغ به پرنده ماده شبیه است و رنگ سیاه سر تا رسیدن به مرحله بلوغ لکه لکه است. پرنده نر در فصل زاد و ولد اغلب بر روی بوته‌ها و بر سر شاخه‌ها می‌نشیند و با تکان دادن مرتب دم و بال‌ها و ایجاد صدایی مانند به هم خوردن دو قلوه سنگ، توجه پرنده‌های ماده را به خود جلب می‌کند.

زیستگاه:

این گونه در جنگل‌ها، باتلاق‌ها‌، تالاب‌ها‌، فضاهای باز با بوته‌های پراکنده و در زمان مهاجرت در کشت‌زارها و بوته‌‌زارها دیده می‌شود. لانه‌اش را در بین علف‌ها و اغلب در پای بوته‌های کوچک یا گیاهان بزرگ می سازد.

پراکنش:

در سراسر آسیا تا مرکز اروپا قابل مشاهده است.

رژیم غذایی:

تا حد زیادی غذای خود را از حشرات همچون مگس، عنکبوت، حلزون‌های کوچک و کرم‌ها تأمین می کند و همچنین به مقدار کم از میوه‌هایی نظیر تمشک استفاده می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب:

در حاشیه‌ تالاب گاوخونی و قسمت‌هایی که درختچه وجود دارد در تعداد اندک و به صورت تنها یا جفتی قابل مشاهده است.