چکاوک کاکلی

چکاوک کاکلی

نام علمی: Galerida cristata

نام انگلیسی: Crested Lark

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی  Least concern (LC)

مشخصات چکاوک کاکلی:

چکاوک کاکلی پرنده کوچکی از تیره گنجشکان و از خانواده چکاوک‌ها که ۱۷ سانتی‌متر طول دارد و نسبتاً بزرگ جثه‌تر از چکاوک آسمانی و کمرنگ‌تر از آن است. دم کوتاه و تاج بلند پرنده همیشه مشخص است. منقار نسبتاً بلند، رو تنه نخودی خاکستری یا اندکی قهوه‌ای یک‌دست است. چکاوک کاکلی از جمله گنجشک‌سانان ایران و گونه‌ای از چکاوک است که به دلیل تاج پرهایی که در هنگام نمایش یا جذب ماده و هنگام آواز خواندن نمایان می‌شوند، از ۸۱ گونه دیگر چکاوک متمایز شده است.

پراکنش:

این چکاوک در اغلب مناطق معتدل اروپا، شمال آفریقا، غرب آسیا تا شمال شرقی چین و شرق هند مشاهده می‌شود. این پرنده خوش آوا غیر مهاجر بوده و معمولاً در طول سال در یک منطقه خاص زندگی می‌کند و تا کنون فقط چند فرد پرنده‌ سرگردان در بریتانیا مشاهده شده است. این پرنده در سراسر ایران، بومی و فراوان است.

زیستگاه:

این پرنده در علف‌زارهای هموار بیابانی خشک، کنار جاده‌ها، کوره راه‌ها، کشت‌زارها و اغلب نزدیک مناطق مسکونی، به سر برده و بر روی زمین آشیانه می‌سازد.

رژیم غذایی:

این گنجشک‌سان در درجه اول از غلات و دانه‌هایی مانند جو دوسر، گندم و جو تغذیه می‌کند. اما حشرات به ویژه سوسک‌ها نیز از جمله غذاهای مورد علاقه و پر استفاده این گونه هستند. پرندگان خردسال توسط هر دو والد تغذیه می‌شوند و معمولاً قبل از اینکه قابلیت پرواز داشته باشند لانه را ترک کرده تا بتوانند به تنهایی غذای مورد نیاز خود را پیدا کنند.

وضعیت حضور در تالاب:

در فصل بهار و تابستان در جمعیت‌های قابل توجه و زیادی در تالاب گاوخونی دیده می‌شود.