خروس کولی دم سفید

خروس کولی دم سفید

نام علمی: leucurus Vanellus

نام انگلیسی: White-tailed Lapwing

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات خروس کولی دم سفید:

طول بدن خروس کولی دم سفید ۲۶ تا ۲۹ سانتی‌متر و گستردگی بال‌ها ۶۷ تا ۷۰ سانتی‌متر است. خروس‌کولی متوسط جثه‌ای با پاهای دراز و منقار به نسبت دراز است. نر و ماده هم‌شکل و فاقد تغییرات فصلی هستند. در پرنده بالغ، گردن نخودی قهوه‌ای، سینه قهوه‌‌ای خاکستری با ته رنگ بنفش و روتنه قهوه‌ای کمرنگ است. در پرواز، شاه‌پرهای اولیه سیاه و شاه‌پرهای ثانویه سفید، در تضاد آشکاری با رنگ قهوه‌ای کمرنگ روتنه نمایان است. زیرتنه، دم و پوش‌پرهای زیر آن سفید و پاها زرد رنگ است. پرنده نابالغ به واسطه روتنه قهوه‌ای کمرنگ با خال‌های تیره فراوان و سینه و شکم سفیدتر از بالغ‌ها تشخیص داده می‌شود.

پراکنش:

به صورت مقیم در نواحی جنوب و جنوب غربی کشور به ویژه تالاب‌های استان‌های خوزستان و فارس و بخش‌های شمالی سواحل خلیج فارس دیده می‌شود. همچنین در برخی تالاب‌های استان‌های مازندران، سیستان و بلوچستان، تهران و نیز ترکمن صحرا در استان گلستان جوجه‌آوری می‌کند. حضور آن به صورت مهاجر عبوری در نواحی جنوبی دریای خزر و گاهی از جنوب شرقی کشور گزارش می‌شود.

زیستگاه:

حاشیه کم عمق دریاچه‌ها و مرداب‌ها، رودخانه‌ها، آب‌های ساکن یا با جریان آرام، حاشیه علف‌زارهای مرطوب و شالیزارها را به عنوان زیستگاه برمی‌گزیند.

رژیم غذایی:

به طور عمده از حشرات به ویژه سوسک‌ها، کرم‌ها، میگوهای کوچک آب‌های شیرین و نرم‌تنان تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب:

در تالاب گاوخونی صرفا به عنوان مهاجر عبوری و به صورت اتفاقی قابل مشاهده است. گاه در زمان مهاجرت در گله‌های کوچک دیده میشود.