حواصیل زرد

حواصیل زرد

نام علمی: Ardeola relloides

نام انگلیسی: Squacco Heron

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات حواصیل زرد:

طول بدن حواصیل زرد ۴۴ تا ۴۷ سانتی‌متر و گستردگی بال‌ها ۸۰ تا ۹۲ سانتی‌متر است. حواصیلی به نسبت کوچک‌جثه با بدنی به رنگ قهوه‌ای مایل به نخودی است. نر و ماده هم شکل و دارای اندک تغییرات فصلی هستند. پرنده بالغ در دوره جوجه‌آوری کاکل بلندی متشکل از پرهای سیاه و سفید آویخته بر پشت دارد. تارک سر و گردن زرد نخودی، روتنه قهوه‌ای مایل به نخودی و بال‌ها و دم، سفید است. منقار آبی با توک سیاه دارد که پوست بین منقار تا چشم‌ها، عریان و به رنگ سبز مایل به زرد دیده می‌شود. چانه سفید و جلوی گردن و سینه نخودی طلایی دارد و مابقی زیرتنه سفید و پاها به رنگ صورتی است. در خارج از این دوره، رنگ کلی بدن مات‌تر، کاکل کوتاه‌تر، منقار زرد با توک تیره و پاها زرد مایل به سبز هستند. پرنده نابالغ فاقد کاکل است، پر و بال تیره‌تر و رگه رگه سیاه متراکم‌تری در گردن و سینه دارد.

پراکنش حواصیل زرد:

مهاجر تابستانه و عبوری نیمه غربی کشور است و در تالاب‌های نواحی جنوبی دریای خزر، هم‌چنین برخی تالاب‌های استان‌های آذربایجان، خوزستان و فارس جوجه آوری می‌کند. تعداد کمی نیز زمستان را در تالاب‌های استان‌های خوزستان، فارس و بوشهر سپری می‌کنند.

زیستگاه:

در تالاب‌ها، دریاچه‌هایی با پوشش گیاهی متراکم، رودخانه‌ها، شالیزارها، همچنین دریاچه‌های باز به سر می‌برد.

رژیم غذایی:

این گونه بیشتر از ماهی‌ها و حشرات و به مقدار کمتر از پستانداران کوچک، دوزیستان، مارهای آبی، مارمولک‌ها و به ندرت از پرندگان، سخت‌پوستان، نرم‌تنان و عنکبوت‌ها تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب: به نظر میرسد در تالاب گاوخونی بومی باشد. در تمام فصول امکان مشاهده‌ی آن وجود دارد.