زرده پر مزرعه

زرده پر مزرعه

نام علمی: Emberiza calandra (Miliaria calandra)

نام انگلیسی: Corn Bunting

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات زرده پر مزرعه:

طول بدن زردپره مزرعه ۱۶ تا ۱۹ سانتی‌متر و گستردگی بال‌ها ۲۶ تا ۳۲ سانتی‌متر است. از همه زرده‌پره‌ها بزرگ‌ جثه‌تر است. شباهت زیادی به چکاوک‌ها و پیپت‌ها دارد و در زیستگاه‌های مشابه با آن‌ها به سر می‌برد ولی به واسطه منقار کوتاه و ضخیم همراه با دالبر مشخص در حاشیه آن، پاهای آویزان در حین پروازهای کوتاهش و همچنین آوازش از آن‌ها قابل تفکیک است. نر و ماده هم‌شکل و فاقد تغییرات فصلی هستند. در خارج از دوره جوجه آوری بسته به شرایط آب و هوایی و زیستگاه، در دسته‌های کوچک و بزرگی به دور هم جمع می‌شوند.

با حرکاتی موجی شکل و نامنظم به پرواز در می‌آید، سنگین بال می‌زند و اغلب در مسافت‌های کوتاه با پاهای آویزان پرواز می‌کند و در مسافت‌های طولانی‌تر پروازی موجی شکل دارد که به ویژه در زمان فرود بیشتر مشخص است. برای مراقبت از قلمرو خود اغلب روی نقطه مرتفعی نظیر درختان کوتاه، بوته‌ها، سیم‌های برق، فنس‌ها و دیوارها می‌نشیند و اطراف را زیر نظر می‌گیرد. جوجه آوری از اواسط فروردین و با تشکیل قلمرو در علف‌زارهای باز، خلنگ‌زارها، کشت‌زارها و زمین‌های بایر آغاز می‌شود. تک همسر و چند همسر (یک نر با دو ماده) است. معمولاً چهار تا شش و گاهی یک تا هفت تخم می‌گذارد. تفریخ تخم‌ها ۱۲ تا ۱۴ روز به طول می‌انجامد. معمولاً یک تا دو و به ندرت سه دسته تخم در هر دوره جوجه‌آوری می‌گذارد.

پراکنش زرده پر مزرعه:

در مناطق شمالی و غربی کشور و در امتداد زاگرس تا جنوب شرق در ارتفاعات استان کرمان جوجه آوری می‌کند و زمستان‌ها زیستگاه‌های مناطق مرتفع را ترک کرده و به ارتفاعات پایین‌تر مهاجرت می‌کند. همچنین به تعداد فراوان در دشت‌های استان خوزستان و به تعداد اندک در امتداد سواحل خلیج فارس زمستان گذرانی می‌کند.

زیستگاه:

چشم اندازهای باز بدون درخت را ترجیح می‌دهد و اغلب در تپه ماهورها و دامنه‌های شیب‌دار در اراضی پست مجاور مزارع غلات به سر می‌برد و از جنگل‌ها، تالاب‌ها و مناطق سنگی و صخره‌ای پرهیز می‌کند.

رژیم غذایی: بیشتر از بذر گیاهان و سایر مواد گیاهی و در دوره جوجه آوری اغلب از بی مهره‌ها تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب: در تالاب به تعداد اندک و به صورت بومی در تالاب گاوخونی وجود دارد.