باکلان بزرگ

باکلان بزرگ

نام علمی: Phalacrocorax carbo

نام انگلیسی: Great Cormorant

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات باکلان بزرگ:

طول بدن ۸۰ الی ۱۰۰ سانتی‌متر و گستردگی بال‌ها ۱۳۰ تا ۱۶۰ سانتی‌متر است. باکلانی بزرگ جثه با گردن کلفت است که منقاری دراز، قوی و در انتها خمیده دارد. نر و ماده هم‌شکل و دارای تغییرات فصلی هستند. در پرنده بالغ در دوره‌ی جوجه‌آوری، پوست گلویی زرد، پوست زیر چشم نارنجی، چانه و گونه سفید و سایر قسمت‌های بدن، سیاه با درخششی از رنگ آبی و سبز است. تاج کوچکی در پس سر و یک لکه سفید درشت بر روی ران‌ها دارد. در برخی افراد، در این زمان سر و گردن سفید دیده می‌شود. در خارج از این دوره، پرهای تاج‌مانند روی سر، لکه سفید روی ران و سفیدی سر مشاهده نمی‌شود. در پرنده نابالغ، زیرتنه سفید چرک، روتنه قهوه‌ای و بخش پایینی جلوی گردن و سینه زرد نخودی یا قهوه‌ای کمرنگ است.

پراکنش:

به صورت محلی اما فراوان جوجه‌آور در نواحی جنوبی دریای خزر است. هم‌چنین معمولاً زمستان‌گذران در نواحی جنوبی دریای خزر و سواحل جنوبی کشور است و به نسبت کمتر در تالاب‌های نواحی مرکزی و شرقی کشور نیز زمستان گذرانی می‌کند. به صورت کمیاب و نامنظم در تالاب‌های حوضه‌ی ارومیه در آذربایجان زمستان‌گذرانی می‌کند.

زیستگاه:

باکلان بزرگ در سواحل صخره‌ای و شنی، مصب‌ها، دریاچه‌ها، تالاب‌ها و رودخانه‌های بزرگ آب شور و شیرین به سر می‌برد.

رژیم غذایی:

به طور عمده از ماهی‌ها تغذیه می‌کند و طعمه‌ی خود را از طریق تعقیب در زیر آب در مدت زمان ۱۵ تا ۶۰ ثانیه و در عمق یک تا سه (و به ندرت تا نه) متری صید می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب:

در تالاب گاوخونی زمستانگذر است. در دو فصل سرد سال در تالاب گاوخونی در گله‌های کوچک قابل مشاهده است.