حواصیل خاکستری

حواصیل خاکستری

نام علمی:  Ardea cinerea

نام انگلیسی: Grey Heron

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات حواصیل خاکستری:

حواصیل خاکستری پرنده‌ای بزرگ جثه به وزن ۱ تا ۲ کیلوگرم است و قامتی بین ۹۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر دارد و فاصله بین دو سر بال‌ها به ۱۷۵ تا ۱۹۵ سانتی‌متر می‌رسد. بیشتر پرهای قسمت فوقانی بدن خاکستری و در پایین سفید رنگ است. پرنده بالغ سری سفید با نوار چشمی پهن سیاه، کاکلی باریک و بلند دارد. رنگ پرهای سر پرنده نابالغ خاکستری کمرنگ است. نوار چشمی پهنی به رنگ سیاه تا انتهای کاکل و پس سر پرنده امتداد دارد. منقار حواصیل خاکستری دراز، قدرتمند و خنجری شکل بوده و رنگی زرد متمایل به صورتی دارد که در فصل جفت‌گیری در پرندگان بالغ روشن‌تر می‌شود. پاهای پرنده به رنگ زرد صورتی مایل به قهوه‌ای است و در بهار به رنگ قرمز در می‌آید. در جلوی گردن دو ردیف خط‌چین سیاه وجود دارد که تا ابتدای شکم ادامه دارد.

حواصیل خاکستری به هنگام پرواز سرش را عقب و بین شانه‌ها نگاه داشته و گردنش حالتی شبیه به S می‌شود. پاها نیز به هنگام پرواز کشیده است و بال زدن‌ها به آهستگی انجام می‌گیرد.

پراکنش:

این پرنده بومی نواحی معتدل اروپا، آسیا و همچنین بخش‌هایی از آفریقاست و در تابستان می‌توان آن را حتی در داخل مدار قطب شمال، حاشیه سواحل نروژ و فهرج ایران نیز مشاهده کرد.

حواصیل‌های خاکستری مناطق سردسیر در فصل زمستان مهاجرت می‌کنند. این پرنده در ایران نیز در زمستان از پراکندگی نسبتاً زیادی برخوردار بوده و به تعداد زیادی زاد و ولد می‌کند.

زیستگاه:

به‌طور دسته‌جمعی و بر روی درختانی که نزدیک علفزارهای پرآب، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها یا ساحل دریا است، لانه می‌سازد. لانه حواصیل خاکستری بزرگ بوده و از چوب ساخته می‌شود.

رژیم غذایی:

در آب‌های کم‌عمق به شکار ماهی، قورباغه و حشرات می‌پردازد. در عین‌حال ممکن است پستانداران کوچک، خزندگان، جوجه‌ها و پرندگان کوچکی همچون پاشلک، مرغ باران و جوجه اردک و سوسک را نیز شکار کند. حواصیل خاکستری غالباً به‌هنگام شکار بی‌حرکت می‌ایستد و ناگهان منقارش را با گردن به سمت طعمه پرتاب می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب:

در تالاب گاوخونی زمستان‌گذر است. در دو فصل سرد سال در تالاب قابل مشاهده است.