میوه خور

میوه خور

نام علمی: Hypocolius ampelinus

نام انگلیسی: Grey Hypocolius

وضعیت حفاظتی: کمترین نگران  Least concern (LC)

مشخصات میوه خور:

میوه خور گونه‌ای از پرندگان کوچک شاخه‌نشین است که عمدتاً از میوه‌ها تغذیه می‌کند. این پرنده تنها عضو سرده میوه‌خور بوده و در خانواده میوه‌خوریان قرار می‌گیرد. میوه‌خور پرنده‌ای است کوچک به طول ۱۹ تا ۲۳ سانتی‌متر که دمی بلند و نوکی ضخیم، کوتاه و قلاب مانند دارد. رنگ پرندگان نر خاکستری متمایل به خاکی بوده و پرهای اطراف چشم‌ها همچون نقابی سیاه و مثلثی شکل می‌باشد. شاه‌پرهای اولیه آن‌ها سیاه‌رنگ با نوک سفید بوده و نواری سیاه‌رنگ در انتهای دم دارند. میوه‌خور ماده دارای رنگی قهوه‌ای‌تر بوده و فاقد سیاهی اطراف چشم می‌باشد.

پراکنش:

میوه‌خور در مناطق خشک و نیمه بیابانی شمال آفریقا، شبه جزیره عربستان، ایران، افغانستان، پاکستان و غرب هندوستان یافت می‌شود. این پرندگان به صورت گروهی پرواز کرده و در زمستان به مناطق گرم جنوبی مهاجرت می‌کنند. این پرنده در منطقه خاورمیانه در برخی نواحی از ایران، عراق، افغانستان، پاکستان و ترکمنستان به تولید مثل می‌پردازد و زمستان را اغلب در نزدیکی دریای سرخ و سواحل خلیج فارس در شبه جزیره عربستان از جمله بحرین سپری می‌کند. همچنین ممکن است گاهی در ترکیه، اسرائیل، مصر و عمان نیز دیده شود.

زیستگاه:

میوه‌خور در نواحی جنگلی و خارستان‌ها و مناطق خشک و کم آب، به ویژه دره رودخانه‌های نزدیک بیابان‌ها و همچنین در مناطق زیر کشت همچون باغ‌ها و نخلستان‌ها زندگی می‌کند.

رژیم غذایی:

میوه‌خور در بین شاخ و برگ درختان یا خوشه‌های خرما به جستجو می‌پردازد و به ندرت بر روی زمین می‌آید. باوجودی‌که ممکن است از حشرات نیز تغذیه کند اما میوه‌جاتی از قبیل توت، انجیر و خرما، خوراک اصلی این پرنده را تشکیل می‌دهند. در شرایط اسارت از نان نیز تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب:

احتمالاً به صورت اتفاقی و گذری در تالاب گاوخونی دیده شده است.