مگس گیر خالدار

مگس گیر خالدار

نام علمی: Muscicapa striata

نام انگلیسی: Spotted Flycatcher

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات مگس گیر خالدار :

مگس گیر خالدار یک پرنده کوچک از راسته گنجشک‌سانان و تیره مگس‌گیران است. طول بدن این پرنده ۱۵ تا ۵/۱۳ سانتی‌متر است. مگس‌گیری متوسط جثه با رنگ خاکستری- قهوه‌ای که منقاری تیره رنگ، قوی و بلند دارد. پاها نیز به رنگ مشکی است. بال‌ها و دم نسبتاً بلند است. نر و ماده این گونه هم‌شکل هستند. در پرنده بالغ تارک سر، پس سر و گردن، روتنه و بال‌ها و دم خاکستری است و رگه‌های سیاه در جلوی پیشانی و پس سر دارد. شاه‌پرهای اولیه و پرهای دم خاکستری-قهوه‌ای تیره است. دو طرف سینه، پهلو‌ها و بال‌ها به رنگ قهوه‌ای- نخودی است و زیرتنه سفید و روشن است. پرنده نابالغ شبیه بالغ است با این تفاوت که روتنه آن قهوه‌ای-خاکی و نخودی‌تر است. در نابالغ‌ها پرهای سر، روتنه، دم‌گاه و پوش‌پرهای روی بال‌ها، خال‌های گرد به رنگ سفید نخودی دارند. زیر تنه نیز نخودی‌تر است.

پراکنش:

این پرنده در اکثر بخش‌های اروپا و غرب آسیا زندگی می‌کند و پرنده‌ای مهاجر است که زمستان‌ها را در آفریقا و جنوب غربی آسیا سپری می‌کند. در ایران مهاجر بهار و تابستان است و در زیستگاه‌هایی با درختان تنک یا متراکم دیده می‌شود.

زیستگاه:

پارک‌ها و باغ‌ها، حاشیه درخت‌زارهای باز، فضای باز درون جنگل‌ها محل زیست این گونه از مگس‌گیرهاست.

رژیم غذایی:

از حشرات در حال پرواز تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب:

در بهار و تابستان در حاشیه‌ تالاب گاوخونی و قسمت‌هایی که درختچه وجود دارد در تعداد اندک و به صورت تنها یا جفتی قابل مشاهده است.