گنجشک خانگی

گنجشک خانگی

نام علمی: Passer domesticus

نام انگلیسی: House Sparrow

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات گنجشک خانگی:

گنجشک خانگی یکی از نخستین جانورانی بود که در سیستم مدرن رده‌بندی زیست‌شناسی، نام علمی به آن داده شد، توسط کارل لینه در ویرایش دهم سامانه طبیعت در سال ۱۷۵۸ میلادی توصیف شد.

طول این پرنده ۱۴ تا ۱۵ سانتی‌متر است. دودیسی جنسی در شکل ظاهری آن آشکار است و گنجشک‌های نر با سر سیاه‌رنگ از ماده‌ها متمایز می‌شوند. گنجشک نر، پشت خاکستری پررنگ، پس گردن بلوطی، گلوی سیاه، گونه‌ها و سطح شکمی سفید مایل به خاکستری دارد. پرنده ماده و نابالغ بدون سیاهی گلو، در سطح پشتی قهوه‌ای تیره و در سطح شکمی سفید چرک است. در پرواز خط بالی کوتاه و نسبتاً واضح و دم‌گاه خاکستری دارد.

پراکنش:

از آشناترین جانوران وحشی برای انسان است. زیستگاه بومی این پرنده اروپا، سواحل مدیترانه و بیشتر نقاط آسیا است، اما در پی فعالیت‌های انسانی وارد بیشتر نواحی قاره آمریکا، آفریقای جنوب صحرا، نیوزیلند و استرالیا و مناطق شهری در نقاط دیگر دنیا شده‌است. گنجشک خانگی در حال حاضر گسترده‌ترین پراکندگی را در میان تمامی پرندگان وحشی کره زمین دارد. این پرنده در ارتباط تنگاتنگ با سکونت‌گاه‌های انسانی است.

زیستگاه:

این پرنده‌ها در زیستگاه‌ها و اقلیم‌های بسیار متنوعی دیده می‌شوند اما معمولاً در نزدیکی سکونتگاه‌های انسانی زندگی کرده و از جنگل‌های انبوه، علف‌زارها و بیابان‌ها دوری می‌کنند.

رژیم غذایی:

غذای این پرنده دانه‌ها و تخم علف‌ها است. البته گنجشک خانگی جانوری فرصت‌طلب است و از حشرات و بسیاری از غذاهای دیگر هم تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب:

در زمین‌های کشاورزی حاشیه تالاب گاوخونی به تعداد فراوان و به صورت بومی قابل مشاهده است.