جربیل هندی

جربیل هندی

نام علمی: Tatera indica

نام انگلیسی: Indian Gerbil

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات جربیل هندی:

جربیل هندی پستانداری با جثه متوسط و دارای گوش‌های نسبتاً بزرگ با انتهای گرد، دمی بلندتر از طول سر و تنه‌ای پوشیده از مو است. بر خلاف اکثر پستانداران، دم در بالا و پایین به رنگ پشت بدن و در پهلوها روشن است. دست و پا بلند و کف آن‌ها بدون مو است. موها نرم و انبوه‌اند. رنگ موهای پشت، زرد متمایل به قهوه‌ای با سایه‌ای سیاه بوده و زیر بدن سفید است. در اطراف چشم‌های این حیوان نوار سیاه رنگی وجود دارد. طول سر و تنه ۱۳۵ تا ۱۹۰ میلی‌متر، دم ۱۶۰ تا ۲۰۵ میلی‌متر، پا ۳۴ تا ۴۱ میلی‌متر، وزن ۱۰۰ تا ۲۲۵ گرم است.

عادات:

جربیل‌های هندی اغلب در مجاور هم زندگی می‌کنند. این پستاندار شب‌گرد است. معمولاً چهار دست و پا راه می‌رود، در موقع احساس خطر  با جست‌های بسیار بلند که ممکن است به سه و نیم متر برسد، می‌دود. لانه این پستاندار در عمق یک متری سطح زمین قرار دارد و دارای چند راه خروجی است که معمولاً درب آن‌ها را به وسیله خاک مسدود می‌کند، لانه در مرکز تونل‌ها قرار دارد و کف آن پوشیده شده از گیاهان نرم است. گاهی اوقات در یک لانه ممکن است دو جربیل مشاهده شود.

هم‌جنس‌خواری در بین افرادی که در اسارت نگهداری می‌شوند وجود دارد. در برخی از مناطق جمعیت این جانور به شدت افزایش یافته و به صورت آفتی جدی برای محصولات کشاورزی درآمده است.

پراکنش: 

در ایران از شمال شرقی خراسان رضوی (تربت جام) تا سواحل جنوبی، خوزستان، اصفهان، فارس و کرمان مشاهده شده است. در سطح جهانی از سوریه، ترکیه، عربستان تا شبه قاره هند پراکنش دارد.

زیستگاه:

زیستگاه مطلوب این پستاندار اطراف بوته‌زارها‌، جوی‌ها و برکه‌های آب واقع در مناطق استپی، بیابانی و بلوچی است.

رژیم غذایی:

جربیل هندی از مواد گیاهی نظیر ریشه، غده، قسمت‌های سبز و گاهی مواد حیوانی از قبیل تخم و جوجه پرندگان کوچک تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب: بومی به تعداد محدود در تالاب گاوخونی