خارپشت گوش بلند

خارپشت گوش بلند

نام علمی:  Hemiechinus auritus

نام انگلیسی:  Long-eared Hedgehog

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات خارپشت گوش بلند:

جثه خارپشت گوش بلند از خارپشت اروپایی کوچک‌تر است و پوزه کشیده‌تر و نوک تیزی دارد. گوش‌های این پستاندار بسیار دراز و از خارهای پشت سر بلندتر است. دست‌ها و پاهای بلندی دارد. بر خلاف خارپشت بیابانی و خارپشت برانت، خارهای جلوی پیشانی دو قسمت نمی‌شوند. متمایل به قهوه‌ای و حدود ۱۵ میلی‌متر است. خارها گندمی ‌رنگ است و دو نوار تیره روشن‌تر است. رنگ موهای صورت، گلو و پیشانی دارچینی متمایل به زرد است. موهای زیر بدن، پهلوها، دم، دست و پا سفیدند. در منطقه سیستان رنگ خارهای پشت و موهای زیر شکم این خارپشت تیره‌رنگ است. بر اساس تحقیقاتی که به تازگی از طریق مطالعه DNA توسط دکتر پاتون از موزه جانورشناسی دانشگاه برکلی بر روی نمونه‌هایی که در چاه نیمه زابل جمع‌آوری شد انجام گرفت، مشخص شده است که خارپشت‌های این منطقه زیر گونه‌ای به نام (H. a. megalotis) هستند که با زیر گونه کرمان (H. a. Auritus) تفاوت دارند. طول سر و تنه ۱۵۰ تا ۲۷۰ میلی‌متر، دم ۱۰ تا ۵۵ میلی‌متر و وزن حدود ۴۵۰ گرم است.

عادات خارپشت گوش بلند:

اغلب خصوصیات این خارپشت شبیه خارپشت اروپایی است، ولی برای ایجاد لانه معمولاً سوراخ‌هایی به عمق ۶۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر در زمین حفر می‌کند یا در سوراخ سایر جانوران ساکن می‌شود. در موقع احساس خطر نیز هر چند تا حدودی گلوله مانند می‌شود ولی مانند خارپشت اروپایی به صورت کاملاً گرد درنمی‌آید. چنانچه این خارپشت را با انگشتان از خارهای پشت بدن گرفته و آویزان کنیم؛ به راحتی سر و اندام‌های حرکتی را بیرون می‌آورد. در مناطق سردسیر خواب زمستانی و در مناطق گرمسیر احتمالاً خواب تابستانی دارد. نوزادان در زمان تولد خارهایی به طول دو میلی‌متر با رنگ‌های متفاوت از سفید چرک تا سیاه دارند. پنج ساعت پس از تولد طول خارها به هشت میلی‌متر می‌رسد.

پراکنش:

خارپشت گوش بلند در ایران در استان‌های کرمان، سیستان، خراسان،‌ گلستان، تهران، اصفهان و خوزستان پراکنش دارد و در سطح جهانی در آسیا و شمال افریقا مشاهده می‌شود.

زیستگاه: در تمام زیستگاه‌های ایران اعم از جنگلی تا دشت‌های باز مناطقی بیابانی زندگی می‌کند.

رژیم غذایی:

به میوه‌های شیرین مانند هندوانه و انگور و هم‌چنین قارچ‌ها علاقه نشان می‌دهد. در برخی منابع گزارش شده است که خارپشت گوش بلند گاهی مسافتی تا ۹ کیلومتر را در طول شب به دنبال غذا طی می‌کند. حس بویایی و شنوایی بسیار قوی دارد.

وضعیت حضور در تالاب: بومی تالاب گاوخونی