سسک ابرو سفید

سسک ابرو سفید

نام علمی: Acrocephalus melanopogon

نام انگلیسی: Moustached warbler

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات سسک ابرو سفید:

طول بدن سسک ابرو سفید ۱۲ تا ۱۳.۵ سانتی‌متر و گستردگی بال‌ها ۱۵ تا ۱۶.۵ سانتی‌متر است. سسکی کوچک جثه و چابک است که شباهت زیادی به سسک تالابی راه‌راه دارد. نر و ماده هم‌شکل و تغییرات فصلی اندکی دارند. پرنده نابالغ شباهت بسیار زیادی به افراد بالغ داشته و تقریباً تفکیک آن‌ها از هم غیر ممکن است. پرنده‌ای منزوی، مخفی‌کار و قلمروطلب است. جوجه‌آوری در اواسط فروردین است. تک همسر بوده و آشیانه به شکل کاسه‌ای عمیق از نی‌های خشک و علوفه خشک است که آن را بین چند ساقه عمودی نی یا لویی در بالای سطح آب بنا می‌کند. معمولاً ۴ تا ۶ عدد تخم می‌گذارد که تفریخ آن‌ها ۱۴ تا ۱۵ روز به طول می‌انجامد.

پراکنش:

معمولاً در تالاب‌های نواحی جنوبی دریای خزر، نواحی آذربایجان، استان‌های کردستان، کرمانشاه، فارس، خوزستان، بخش‌های شمالی خلیح فارس و استان سیستان و بلوچستان و به تعداد اندک در اطراف تهران جوجه آوری می‌کند. احتمالاً در نواحی آذربایجان تابستان‌گذران و در سایر مناطق ساکن دائمی است. در زمان مهاجرت در نوار شمال غرب کشور دیده می‌شود و به تعداد کم در رودخانه سرباز سیستان و بلوچستان زمستان گذران است.

زیستگاه:

نی‌زارها، لویی‌زارها، جگن‌زارها و گزیستان‌های حاشیه تالاب‌ها، علف‌زارهای تالابی و بوته‌زار‌های کوتاه و متراکم حاشیه رودها و در زمان مهاجرت در بوته‌زارهای مناطق خشک و باغات نیز دیده می‌شود.

رژیم غذایی: سسک ابرو سفید از بندپایان و به ویژه سوسک‌های کوچک و حلزون‌های آبی تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب: به تعداد اندک در فصول سرد سال در تالاب گاوخونی قابل مشاهده است.