یلوه آبی

یلوه آبی

نام علمی: aquaticus  Rallus

نام انگلیسی: Water Rail

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات یلوه آبی:

طول بدن یلوه آبی ۲۳ تا ۲۸ سانتی‌متر و گستردگی بال‌ها ۳۸ تا ۴۵ سانتی‌متر است. یلوه آبی به نسبت متوسط‌ جثه است که با گردن کشیده، منقار بلند، قرمز و دارای انحنای رو به پایین از سایر یلوه‌ها تشخیص داده می‌شود. نر و ماده هم‌شکل (نر اندکی بزرگ‌تر) و فاقد تغییرات فصلی هستند. در پرنده بالغ صورت، گلو، سینه و بخش جلویی شکم خاکستری مایل به آبی است. روتنه، تارک و پس سر قهوه‌ای زیتونی با خال‌های تیره‌رنگ دیده می‌شود. پوش‌پرهای زیر دم، سفید، پهلوها و شکم دارای رگه رگه سیاه و سفید مشخص و پاها مایل به صورتی هستند. روتنه در پرنده نابالغ شبیه به پرنده بالغ است ولی صورت قهوه‌ای رنگ پریده و زیرتنه دارای رگه رگه و خال‌های بیشتری است.

پراکنش:

مقیم تالاب‌های نواحی جنوبی دریای خزر، استان‌های مرکزی، غربی، شمال غربی و همچنین استان فارس است و به صورت مهاجر و زمستان‌گذران در بسیاری از تالاب‌های اصلی کشور دیده می‌شود.

زیستگاه:

حاشیه آبگیرها، رودخانه‌ها، تالاب‌ها و دریاچه‌های آب شیرین با پوشش متراکمی از گیاهان کنار آبزی را به عنوان زیستگاه برمی‌گزیند.

رژیم غذایی:

همه‌‌چیزخوار است و با قدم زدن در آب‌های کم عمق و زمین‌های گلی حاشیه‌ای، گاهی نیز با شنا و به ندرت غواصی کردن در آب به جستجوی مواد غذایی می‌پردازد.

وضعیت حضور در تالاب: در فصول سرد سال در میان نیزار‌های تالاب گاوخونی گاها قابل مشاهده است.