حواصیل ارغوانی

حواصیل ارغوانی

نام علمی:  purpurea Ardea

نام انگلیسی: Purple Heron

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی Least concern (LC)

مشخصات حواصیل ارغوانی:

طول بدن حواصیل ارغوانی ۷۸ تا ۹۰ سانتی متر و گستردگی بال‌ها ۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر است. حواصیلی به نسبت بزرگ جثه با سر و بدن باریک و کشیده، گردن بلند و انگشتان بلند است. نر و ماده هم‌شکل و دارای اندک تغییرات فصلی هستند. پرنده بالغ تارک سر و کاکل سیاه رنگ دارد. سر و گردن بلوطی روشن و خطوط سیاهی دارد که از زیر چشم‌ها شروع و در دو طرف گردن تا سینه ادامه پیدا می‌کند. چانه و گونه‌ها سفید و جلوی گردن سفید نخودی است. شانه‌ها، سینه و شکم بلوطی تیره، دو طرف شکم قهوه‌ای خاکستری و پوش‌پرهای زیر دم، سیاه است. منقار در دوره جوجه آوری زرد روشن و در سایر اوقات سال تیره تر دیده می‌شود. پرنده نابالغ به رنگ قهوه‌ای روشن و کمرنگ‌تر از پرنده بالغ دیده می‌شود، تارک بلوطی، جلوی گردن و زیرتنه سفید نخودی و بال‌ها رنگی خاکستری دارد و به واسطه حاشیه‌ی قهوه‌ای پرها، ظاهری فلس مانند دارد. هم‌چنین فاقد نوارهای سیاه در دو طرف گردن است.

پراکنش حواصیل ارغوانی:

مقیم برخی تالاب‌های استان‌های خوزستان و فارس است. همچنین در برخی تالاب‌های سواحل جنوبی دریای خزر و نواحی غرب کشور جوجه آوری می‌کند. به صورت مهاجر عبوری در اغلب تالاب‌های کشور دیده می‌شود.

زیستگاه:

به زیستگاه‌های تالابی با توده‌های انبوهی از گیاهان حاشیه‌ای نظیر نی و لویی وابستگی نشان می‌دهد. در خارج از دوره جوجه‌آوری به تنهایی و در زمان مهاجرت در دسته‌های کوچک و پراکنده دیده می‌شود. به آرامی در آب‌های کم عمق قدم می‌زند و در فرصت مناسب با حرکت سریع گردن طعمه را درون آب صید می‌کند.

رژیم غذایی:

این گونه بیشتر از ماهی‌ها و حشرات و به مقدار کمتر از پستانداران کوچک، دوزیستان، مارهای آبی، مارمولک‌ها و به ندرت از پرندگان، سخت‌پوستان، نرم‌تنان و عنکبوت‌ها تغذیه می‌کند.

وضعیت حضور در تالاب: به ندرت ممکن است در فصل زمستان در تالاب گاوخونی دیده شود.